Rowerowy przegląd Piły
Wzorem lat ubiegłych Prezydent Miasta Piły rozpoczyna cykl narad z dyrektorami i wizytowania miasta na rowerach. W piątek 8 maja zaplanowano kilka miejsc, w których zostały przedstawione postępy prac, kwestie problemowe, jakie pojawiły się wraz z rozkopami.
– Z bliska lepiej widać, czuje się dziury, i widać z innej perspektywy niedoskonałości prowadzonych inwestycji. Taka forma wizytowania miasta rowerem przynosi mnóstwo punktów do załatwienia, wszelkiego rodzaju wniosków, które stawiamy sobie do zrealizowania – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
Pierwszym postojem urzędników z pilskiego Ratusza była ul. Zygmunta Starego, Okrzei, Towarowa, gdzie już jest wybudowane nowe rondo, a prace zbliżają się ku końcowi.
– Kończymy inwestycję pod nazwą modernizacja południowej części obwodnicy. Masa asfaltowa została wylana pozostaje wylanie nawierzchni ścieżki rowerowej i uzupełnienie oznakowania poziomego, oraz pojawi się zieleń. Oczywiście pozostanie ogólne posprzątanie po pracach budowlanych. Zgodnie z umową całkowite oddanie to sierpień tego roku. Jednak może to nastąpić szybciej – mówi Jolanta Sobieszczyk, dyrektor Wydziału Rozwoju i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta.
Drugim postojem był teren przebudowy ulicy Kossaka ze skrzyżowaniem z ul. Kusocińskiego i Głuchowskiej. Zadanie warte ponad 5 milionów złotych zostało przyspieszone dzięki dodatkowym środkom z programu tzw. „schetynówek”
– Do końca kwietnia nie było jeszcze wiadomo, w jakim terminie tę inwestycje zrobimy. Teraz już wiemy, że są środki, umowa jest aneksowana i roboty zakończą się do października roku bieżącego. Nie chcieliśmy się „chwalić” dużym problemem, który tutaj mieliśmy, a mianowicie usuniecie kolizji z kablem średniego napięcia zasilającego Galerię Kasztanową. Ta operacja przebiegła bez problemów i spokojnie inwestycja jest kontynuowana. Za chwilę, po niedzieli 11 maja wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu – mówi Jolanta Sobieszczyk.
Metą rowerowego przeglądu inwestycji miejskich była ulica Jana Pawła II, gdzie ma być wykonana jedna inwestycja z tegorocznego budżetu obywatelskiego, czyli przebudowa wjazdu i drogi wewnętrznej wzdłuż al. Jana Pawła II oraz wykonanie miejsc postojowych – wnętrze obszaru pomiędzy ul. Budowlanych – ul. Wodną – al. Jana Pawła II – ul. Piekarską. Jednak w tym miejscu pojawiły się problemy.
– Okazało się, że studzienki kanalizacyjne nie odbierają wody, gdyż odcinki kanalizacji rozsypały się. Były to betonowe odcinki z okresu budowy tego budynku, przy którym jesteśmy. Trzeba rozpocząć prace od przebudowy tej kanalizacji, a to spowoduje późniejszy termin zakończenia tej inwestycji. Planowaliśmy zakończyć w lipcu, a zakończymy dwa miesiące później. Zmieścimy się w puli 300 tys. zł przeznaczonych na to zdanie – mówi Jerzy Mac, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Pile.
W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego już jest realizowana budowa chodnika przy ul. Śniadeckich, od al. Wyzwolenia do kotłowni MEC.
Sebastian Daukszewicz