Różowy październik
Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. Dlatego zwracamy uwagę dorosłych Polek na konieczność wykonywania regularnych badań profilaktycznych i rolę zdrowego stylu życia w zapobieganiu nowotworom. Ważna jest również edukacja. Dlatego 21 października w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury w Pile odbyły się X Powiatowe Obchody Dnia Zdrowia Piersi z udziałem m.in. uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Pile, którzy przygotowali program okolicznościowy. Był też wykład lek. med. Aliny Strąg, onkologa klinicznego ze Szpitala Specjalistycznego w Pile, pt. „Profilaktyka chorób nowotworowych gruczołu piersiowego”. Podsumowano także konkursy dla młodzieży pt. „Pamiętaj o profilaktyce – chroń Siebie i Najbliższych”.
Uczestnikom programu w RCK przypięto różowe wstążeczki symbolizujące walkę z rakiem piersi. W przygotowaniu uroczystości w RCK w Pile zaangażowali się uczniowie ZSP Nr 2: Klara Górzna i Jakub Panasiewicz z II b LO, Diana Bitner z II a LO, Marika Szymczyk i Fryderyk Ossoliński z II 1 T, Ewelina Pomagalska z III c LO, Kinga Wawrzyniak i Mateusz Rejment z IV 1T , Aleksandra Czerwińska z II c LO, Kamila Reszka z III a LO, Dawid Rutkowski z I a LO, i Wiktoria Sidorowicz z I 1T. Uroczystość młodzież przygotowała pod kierunkiem pań: Bożeny Kaczmarek, Anny Kucharskiej oraz pedagog Danuty Wolny.
Obchodom Dnia Zdrowia Piersi towarzyszy „Marsz Zdrowia”, który poprowadziła z Pl. Staszica w kierunku ul. Śródmiejskiej Danuta Wolny, pedagog Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Pile i Elżbieta Skonieczna ze Stowarzyszenia Pilski Klub Amazonek. Uczestnikami marszu byli reprezentanci lokalnych samorządów, członkinie Stowarzyszenia Pilski Klub Amazonek, członkinie Stowarzyszenia Europa Donna Piła, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu pilskiego, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, słuchacze Szkoły Policji w Pile. Jubileuszowy marsz z różowymi balonikami był kolejną manifestacją, która miała na celu uświadomienie pilskiemu społeczeństwu rozmiaru zagrożenia rakiem piersi i wagi podejmowania różnorodnych działań profilaktycznych w walce z nowotworami piersi.
Podsumowanie etapu powiatowego konkursu na fotografię pod hasłem „Pamiętaj o profilaktyce – chroń Siebie i Najbliższych”
Organizatorami konkursu była: Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Pile Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. Współorganizatorzy konkursu: Starostwo Powiatowe w Pile, Urząd Miasta Piły, Stowarzyszenie Pilski Klub Amazonek, Stowarzyszenie Europa Donna w Pile. Celem konkursu było kształtowanie postaw i zachowań sprzyjających zdrowiu, kształtowanie nawyku systematycznych badań profilaktycznych, i umiejętności wpływania na zachowania prozdrowotne innych osób. Uczestnikami byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu pilskiego. Zakres tematyczny: zapobieganie chorobom nowotworowym wśród młodzieży, ich rodzin i wśród ich bliskich.
Na etap powiatowy konkursu nadesłano 12 prac z 6 szkół ponadgimnazjalnych.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów:
I miejsce – Paulina Błauciak – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Pile /nagroda Starosty Pilskiego/
II miejsce – Elżbieta Rzeszutko – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku (nagroda Prezydenta Miasta Piły)
III miejsce – Olga Rudzińska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile (nagroda Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pile)
Nagroda Stowarzyszenia Pilski Klub Amazonek oraz Grupy Wyrzyskiej Amazonek
Elżbieta Rzeszutko – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku
Nagroda Stowarzyszenia Europa Donna w Pile:
Przemysław Erdmann – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Pile
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet. Głównym powodem, dla którego tak wiele kobiet nadal umiera na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby, wtedy, gdy jest ona już w zaawansowanym stadium. Postęp medycyny, umiejętności polskich lekarzy i nakłady ministra zdrowia na specjalistyczną aparaturę stosowaną w diagnostyce i leczeniu onkologicznym sprawiają, że w zdecydowanej większości przypadków wczesne wykrycie raka piersi umożliwia całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne (mammografię, USG i samobadanie piersi)!
Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny robić mammografię, co dwa lata! Mammografia jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a pacjentki, do których skierowany jest program profilaktyczny (czyli Panie w wieku 50 – 69 lat) nie muszą mieć na nią skierowania ani specjalnego zaproszenia. Aby wykonać mammografię w ramach programu, wystarczy zgłosić się do jednej z placówek, które realizują program.
Sebastian Daukszewicz