Rozwój regionalny w międzynarodowym wydaniu
Kształtowanie się nowoczesnego rynku pracy i kapitału ludzkiego, ekonomika edukacji, MŚP a rozwój zrównoważony regionów w Polsce i w UE – to tylko niektóre zagadnienia omawiane podczas VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej, którą zorganizował Instytutu Ekonomiczny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile.
Przez dwa dni (20-21 kwietnia), środowiska reprezentujące badaczy z ośrodków akademickich z Polski (PWSZ w Pile, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), ale także z uniwersytetów z Rumunii, Turcji oraz Serbii, dyskutowały o procesie rozwoju zrównoważonego w aspekcie ekonomicznym, środowiskowym i społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem szans i zagrożeń zrównoważonego rozwoju na obszarach wiejskich i wyzwań gospodarki opartej na wiedzy. Pojawiły się więc m.in. takie tematy jak: wpływ BIZ na rozwój gospodarczy Serbii i Polski; wpływ energetyki odnawialnej na rozwój obszarów wiejskich; zrównoważony rozwój regionu – przypadek Centrum Logistycznego w Pirot; zatrudnienie w działalności badawczo-rozwojowej w wybranych krajach Unii Europejskiej i świata; różnice w rozwoju regionalnym na przykładzie wybranych regionów Finlandii i Polski; Uniwersytet przedsiębiorczy w kreowaniu przedsiębiorczości i innowacyjności.
Konferencję otworzyli: Rektor PWSZ w Pile – prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski oraz dr Jan Polcyn, dr Andreea Muntean oraz prof. Ana Jurcic.
W spotkaniu udział wzięli także Prezydent Miasta Piły – dr Piotr Głowski oraz Starosta Pilski – Eligiusz Komarowski, a także przedstawiciele biznesu – zarówno instytucji krajowych, jak i międzynarodowych.
Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Rektor PWSZ w Pile.
Aleksandra Fabiszak
Biuro Informacji i Promocji
Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Staszica