Rusza akcja Straży Miejskiej „Bezpieczna Piła”

Od wielu lat Straż Miejska przeprowadza zajęcia profilaktyczne. Programem objęte są placówki oświatowe znajdujące się na terenie miasta Piły. Straż Miejska ze swoim programem dociera, m.in. do przedszkoli, szkół podstawowych czy seniorów.  Strażnicy przekazują wiedzę mającą na celu uświadomienie zagrożeń, jakie mogą je spotkać „w życiu codziennym”. 14 stycznia na konferencji prasowej Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile przekazał informację o kolejnym programie, z którym właśnie startuje pilska Straż Miejska we współpracy z Biurem Prezydenta Piły pt. „Bezpieczna Piła”.

Celem przedsięwzięcia jest pokazanie, w jaki sposób unikać różnorodnych zagrożeń oraz wykształcenie w pilanach automatycznych reakcji, które w sytuacjach krytycznych, pozwolą zminimalizować lub wręcz wyeliminować niebezpieczeństwo.

Jest to zadnie edukacyjne, które przypisaliśmy Straży Miejskiej, ponieważ świat jest coraz niebezpieczniejszy, występują różne zagrożenia. W ramach tej akacji pojawi się wiele zadań, które będą realizowane na stałe, czyli od września do czerwca, bez okresu wakacyjnego. Ponieważ co roku dorasta kolejne nowe pokolenie. Mówimy tu o sytuacjach, które wciąż się zmieniają i co chwilę pojawiają się nowe zagrożenia. Do tej pory nikt nie brał pod uwagę ataków terrorystycznych w szkołach, nikt nie zastanawiał się, co zrobić, gdy nadchodzi trąba powietrzna. Niestety mamy anomalie pogodowe i trzeba się zachować tak a nie inaczej. To trzeba mieć wyuczone – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Akcja „Bezpieczna Piła” została tak pomyślana, by w każdym miesiącu działania prowadzone w jej ramach, poświęcone były innym zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem.

– Od poniedziałku na terenie pilskich szkół i przedszkoli przeprowadzamy zajęcia, aby z jednej strony być widocznym na drodze, a z drugiej strony o tym, że ma być bezpiecznie podczas ferii zimowych. Z programu „Bezpieczna Piła” do końca miesiąca skorzysta 1200 dzieci, które otrzymają odblaskową winietkę, którą może nakleić na wszystko. Mamy ich sporo. Jesteśmy też przygotowani na kolejne akcje. Wkrótce pojawią się kolejne projekty, które będą zachęcały do ubioru odblaskowych szelek. System, który chcemy wprowadzić mówi o bezpieczeństwie na każdej płaszczyźnie. Mamy np. syreny alarmowe i w lutym spróbujemy wrócić do dawnych czasów, gdzie będziemy uczyć, co one oznaczają, jak się zachować w przypadku nie testowania ich, a w przypadku zagrożenia. W lutym także będziemy mówić o właściwym postępowaniu ze zwierzętami, o ich dokarmianiu a skończywszy, co zrobić w przypadku, kiedy znajdziemy martwe zwierzę – informuje Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile.

W kolejnych miesiącach można liczyć na spotkania, podczas których będzie mowa o zagrożeniach w szkołach, przemocy wśród uczniów. W kwietniu SM planuje poruszyć temat przemocy domowej, przemocy w rodzinie oraz ochronie środowiska. W maju strażnicy poruszą temat bezpieczeństwa podczas np. silnych wiatrów, pożarów, powodzi a w czerwcu pojawi się temat bezpieczeństwa podczas wakacji oraz zostanie podsumowana akacja.

Miejmy nadzieję, że profilaktyka podczas akcji „Bezpieczna Piła” przyczyni się do poprawy świadomości dzieci, młodzieży, dorosłych na temat niebezpieczeństw, które często spotykają w mieście.

Sebastian Daukszewicz

rusza_akcja_strazy1_01

rusza_akcja_strazy1_07 rusza_akcja_strazy1_02 rusza_akcja_strazy1_03 rusza_akcja_strazy1_04 rusza_akcja_strazy1_05 rusza_akcja_strazy1_06