Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego

Piła jest jednym z niewielu miast w Polsce, które prowadzi program budżetu obywatelskiego, zwanego też budżetem partycypacyjnym. To dzięki współpracy mieszkańców, rad osiedli i władz miasta zrealizowano wiele inwestycji, m.in. budowy ulic, chodników, miejsc rekreacji, placów zabaw. Jednym z celów budżetu obywatelskiego, jest zachęcanie mieszkańców do wspólnych działań. Na ten cel mieszkańcy otrzymają do rozdysponowania 3 miliony złotych. Właśnie rusza kolejna edycja programu. Zgłoszenia zadań do budżetu obywatelskiego należy składać do 5 maja 2017 roku, a głosowanie odbędzie się od 12 czerwca 2017 r. do 14 lipca 2017 r.  Jedna osoba może zgłosić i poprzeć maksymalnie pięć zadań.

– Jak co roku, już od kilku lat dużą cześć budżetu miejskiego przeznaczamy do wyłącznej dyspozycji mieszkańców. To oni głosują i to ich wybór jest wpisany do budżetu miasta na kolejny rok. Staramy się słuchać co mówią mieszkańcy przy każdej edycji, dlatego są też zmiany. Pierwsza rzecz, która była zgłaszana to przyśpieszenie głosowania i zrobić to przed wakacjami. I tak też robimy. Od wczoraj można zgłaszać projekty do 5 maja. A druga rzecz to głos, który wielokrotnie był zgłaszany a mianowicie powrócić do zasady, że na każdym osiedlu powinna być zrealizowana co najmniej jedna inwestycja duża. A że osiedla są zróżnicowane, jeśli chodzi o wielkość to połączyliśmy dwa najmniejsze Osiedla Gładyszewo i Motylewo w jeden obszar konsultacyjny. Przypomnę, że z ubiegłego roku mamy do wykonania 23 zadania które są na zaawansowanym etapie przygotowania do realizacji – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.  

– Powołana zostanie komisja do spraw ustalenia wyników konsultacji w skład, której wejdą przedstawiciele poszczególnych osiedla a tam, gdzie nie ma Rady Osiedli zaproponujemy to radnym miejskim z danego osiedla, a gdy tu nie znajdziemy chętnych to zaproponujemy uczestnictwo mieszkańcom– dodaje Bartosz Mirowski z UM Piły.

MASZ POMYSŁ. CO DALEJ?

Wypełniony formularz można przekazać z wykorzystaniem portalu www.konsultacjespoleczne.pila.pl, pocztą tradycyjną na adres Urząd Miasta Piły, Biuro Prezydenta, Plac Staszica 10, 64 – 920 Piła lub osobiście do Kancelarii Głównej Urzędu Miasta Piły

Zadania zweryfikowane pozytywnie wpisane zostaną na listę karty do głosowania z podziałem na osiedla i zadania:

– Małe – z przedziału szacowanego kosztu realizacji w zakresie do 30 tys. zł.

– Osiedlowe – z przedziału szacowanego kosztu realizacji w zakresie powyżej 30 tys. zł do 300 tys. zł.

Swoje pomysły może zgłosić każdy pilanin, który w tym roku będzie miał skończone 16 lat.

Lista zadań zweryfikowanych pozytywnie zostanie opublikowana na stronie www.pila.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na portalu www.konsultacjespoleczne.pila.pl.

MOJE ZADANIE ZOSTAŁO OCENIONE POZYTYWNIE, CO DALEJ?

Budżet obywatelski to nie tylko zgłaszanie zadań do realizacji, ale przede wszystkim to powszechne głosowanie, w którym zostaną wyłonione te zadania, które zostaną zrealizowane w 2018 roku. Konsultacje zadań do budżetu obywatelskiego zostaną przeprowadzone w trybie głosowania, w terminie od dnia 12 czerwca 2017 r. do 14 lipca 2017 r.

Sebastian Daukszewicz

rusza_kolejna_edycja_budzetu00

rusza_kolejna_edycja_budzetu07 rusza_kolejna_edycja_budzetu01 rusza_kolejna_edycja_budzetu02 rusza_kolejna_edycja_budzetu03 rusza_kolejna_edycja_budzetu04 rusza_kolejna_edycja_budzetu05 rusza_kolejna_edycja_budzetu06