Rusza Wielkanocna Zbiórka Żywności

W dniach 11-13 marca w całej Polsce Banki Żywności zorganizują kolejną Wielkanocną Zbiórkę Żywności. W ramach akcji każdy będzie mógł pomóc najbardziej potrzebującym. Wystarczy kupić kilka dodatkowych produktów i przy wyjściu przekazać je wolontariuszom.

W tym roku, po raz kolejny w zbiórce będą mogli wziąć również udział mieszkańcy Piły i okolic. Celem zbiórki, jak co roku, jest zapewnienie spokojnej i godnej Wielkanocy najbardziej potrzebującym.

– Wciąż wokół nas nie brakuje ludzi którym się nie powiadło, którym cieżko się żyje  a którzy jak my wszyscy chcieli by spędzić święta przy suto zastawionym stole . Możemy to zrobić dzieląc się kupionym produktem w sklepie. Podczas tegorcznej zbiórki nie zabraknie wolontiuszy którzy będą odbierać od państwa  przy kasach  w sklepach w placówkach handlowych na terenie miasta Piły i w gminach ościennych otrzymane produkty. Możemy razem coś  uczyniać dobrego dla tych co mają trudnosci życiowe – mówi Mieczysław Augustyn, prezes Pilskiego Banku Żywności.  

Żywność  zebrana podczas najblizszego weekndu trafi najpierw do magazynów Banków Żywności, gdzie zostanie posortowana, zważona i policzona, a następnie przekazana lokalnym organizacjom społecznym: hospicjom, domom samotnej matki, schroniskom dla ofiar przemocy, noclegowniom dla bezdomnych, jadłodajniom dla ubogich, rodzinnym domom dziecka, świetlicom środowiskowym.

– Wydając na zakupy kilkadziesiąt czy kilkaset złotych nawet nie zauważy się różnicy kupując jeden czy dwa dodatkowe produkty, ale dla tych, którzy nie mają prawie nic, będzie to ogromna pomoc. Szczególnie zachęcamy do przekazywania: mąki, oleju, przetworów mięsnych, warzywnych i owocowych, słodyczy oraz innych produktów  z długą datą przydatności do spożycia – mówi Ryszard Pyziak, dyrektor Banku Żywności w Pile. – Każdy, kto da chociaż trochę, powinien mieć świadomość, że razem z tym kilogramem cukru czy litrem oleju daje cząstkę swojej dobroci i serdeczności, co często znaczy więcej niż ofiarowany produkt. Te drobne dary, które przekażemy, będą sygnałem, że jesteśmy z tymi ludźmi, że chcemy im pomóc, a nie tylko mówić co powinni robić. A zatem „Miej serce – podziel się z głodnymi” zapraszam wszystkich klientów placówek handlowych do dzielenia się z innymi poprzez włączenie się w Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Drodzy Państwo mieszkańcy Piły i okolic do zobaczenia w placówkach handlowych w dniach zbiórki.

W Polsce 2,8 mln osób, czyli aż 7,4 % Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Nie oznacza to naturalnie, że każdy   z nich jest niedożywiony, niewątpliwie jednak, żywność jest dużym obciążeniem ich skrajnych budżetów domowych   i niestety często na niej oszczędzają. Szczególnie bolesne jest to gdy taka bieda dotyka dzieci. Jednocześnie  w Polsce marnujemy co roku 9 mln ton żywności. Ta ilość mogłaby wystarczyć do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego osobom najbardziej potrzebującym w Polsce,
Wielkanocna Zbiórka Żywności to tylko jedno z działań prowadzonych przez Federację Polskich Banków Żywności. Jest to organizacja pożytku publicznego, której misją jest ograniczanie marnowania żywności i niedożywienia  w Polsce. Federacja to sieć 32 Banków Żywności działających przez cały rok w ramach Programu Operacyjnego  Pomoc Żywnościowa, a także poprzez odbiór darowizn od producentów i sprzedawców żywności oraz od rolników. Żywność przekazywana jest do organizacji partnerskich na terenie całego kraju Banki Żywności w 2015 roku wsparły ponad 1,3 mln osób, przekazując łącznie ponad 140 tys. ton żywności (20 tirów dziennie).

Więcej informacji o Bankach Żywności oraz dane kontaktowe do Banków Żywności i organizatorów zbiórek można znaleźć na stronie internetowej www.bankizywnosci.pl

(SE)

Banki Zywności Plakat detal CS4

rusza_wielkanocna_zbiorka11 rusza_wielkanocna_zbiorka01 rusza_wielkanocna_zbiorka02 rusza_wielkanocna_zbiorka03 rusza_wielkanocna_zbiorka04 rusza_wielkanocna_zbiorka05 rusza_wielkanocna_zbiorka06 rusza_wielkanocna_zbiorka07 rusza_wielkanocna_zbiorka08 rusza_wielkanocna_zbiorka09 rusza_wielkanocna_zbiorka10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *