Ruszyła zbiórka podpisów ws. ustawy o in vitro

Koalicja Obywatelska rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy In vitro – To życie! In vitro – To ludzie! Zakłada ona, że minimum 500 mln zł miałoby znaleźć się w każdym budżecie na wsparcie osób dotkniętych niepłodnością. Pomysłodawcy mają czas do końca stycznia na zebranie 100 000 podpisów pod projektem ustawy.

Niepłodność to postępująca choroba cywilizacyjna. W przyszłości dotknie jeszcze wiele i wielu z nas. Musimy być na to przygotowani – przede wszystkim z perspektywy równego dostępu do leczenia. Szacuje się, że w na niepłodność choruje około 3 milionów osób. Metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Leczenie niepłodności jest bardzo złożone i dotyczy kompleksowej diagnostyki. Niestety metody leczenia niepłodności, takie jak zapłodnienie pozaustrojowe (IVF, inaczej in vitro) nie są objęte rządowym finansowaniem. Dzieje się to ze szkodą dla pacjentów, społeczeństwa i naszego państwa. Między innymi z tego powodu dostępność w Polsce do leczenia niepłodności jest oceniana jako jedna z najniższych spośród wszystkich krajów Europy.

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego jest najskuteczniejszą metodą leczenia niepłodności. Dlatego też powołano do życia obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego prowadzonego w ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji.

– Dzisiaj poruszamy radosny temat o szczęściu. A co może przynieść człowiekowi większe szczęście niż radość nowo narodzenia?! In vitro, to życie! In vitro to ludzie! Rozpoczynamy akcję zbierania podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwalenia przez Parlament ustawy o utworzeniu kolejnego programu leczenia bezpłodności z wykorzystaniem metody in vitro. Dzięki tej metodzie na świecie 9 milionów ludzi i ponad 100 tys. osób w Polsce urodziło się dzięki metodzie in vitro. Zachęcamy do składania na listach podpisów swojego poparcia, ale także do włączenia się w akcję i samodzielne zebranie podpisów poparcia ustawy, która dziesiątkom tysięcy ludzi może dać szczęści – mówi Adam Szejnfeld, Senator KO.

– Niepłodność jest chorobą w Polsce milionów par. Najpierw każda para próbuje zajść naturalnie, a jeśli w ciągu roku nie ma efektu to podejmujemy leczenie na przeróżne sposoby . Jeśli to się też nie udaje to In vitro jest dla wielu z nich jedynym rozwiązaniem na to, by mieć radość z urodzenia dziecka. Tylko w ramach programu na lata 2013- 2016 urodziło się w naszym kraju ponad 22 tys. dzieci. Chcemy aby ten program leczenia metodą in vitro był przywrócony i znalazły się środki na ten cel w budżecie państwa – dodaje dr Andrzej Przybylski, lekarz ginekolog.

Obywatelski projekt ustawy „TAK dla In Vitro” zakłada, że na realizację programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności corocznie zostaną przeznaczone środki z budżetu państwa, będące do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł. Rokrocznie Minister Zdrowia będzie zobowiązany do przedstawienia kompleksowego planu refundacji. Systemowy plan leczenia niepłodności powinien obejmować aspekty fizyczne i emocjonalne człowieka. Bo leczenie niepłodności nie kończy się w momencie zapłacenia często kilkunastu bądź kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przede wszystkim koszt emocjonalny – zawsze ciężki do poniesienia dla kogoś, kto spotyka się z diagnozą i leczenie musi odbyć na własną rękę.

Maria Małgorzata Janyska pełnomocniczka regionalna Komitetu oświadczyła, że poprzedni program in vitro cieszył się ogromnym powodzeniem co widać było w statystykach.

– Trudno zrozumieć, dlaczego obecna władza pozbawiła rodziny tego programu. Pozbawiła ich szczęścia. Jednak większość społeczeństwa chce przywrócenia tego programu i finansowania z budżetu państwa. Stąd ta inicjatywa obywatelska. By tak się stało potrzebna jest ustawa, którą prezentujemy, popieramy i zbieramy na jej rzecz podpisy poparcia – kończy poseł Małgorzata Janyska.

Wolontariusze będą zbierać podpisy w różnych częściach miasta, regionu, w biurach poselskich i senatora KO, a także podpisać projekt na stronie https://www.takdlainvitro.pl.

(SE)

ruszyla_zbiorka

ruszyla_zbiorka_02 ruszyla_zbiorka_03 ruszyla_zbiorka_04 ruszyla_zbiorka_05 ruszyla_zbiorka_06 ruszyla_zbiorka_07 ruszyla_zbiorka_08 ruszyla_zbiorka_09 ruszyla_zbiorka_10 ruszyla_zbiorka_11 ruszyla_zbiorka_12