Rzecznik radzi: Kupuj tylko bezpieczne zabawki

rzecznik_net

Dostępne na rynku zabawki są systematycznie kontrolowane przez Inspekcję Handlową. Inspektorzy sprawdzają m.in., czy na każdej znajduje się znak CE, czy dołączone są ostrzeżenia i wymagane instrukcje obsługi, czy zastosowane przez producenta materiały nie zawierają niedozwolonych substancji.

Jak wynika z raportu UOKiK, w 2016 roku kontrolerzy sprawdzili łącznie 2302 zabawki, zakwestionowanych zostało 26 proc. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oznakowania, w tym przede wszystkim umieszczania prawidłowych ostrzeżeń. Wśród najczęściej stwierdzanych nieprawidłowości znalazło się np. niezasadne umieszczanie informacji, że zabawka nie nadaje się dla dzieci w wieku 0-3 lata (107 przypadków) na produktach przeznaczonych dla maluchów w tym wieku (np. pluszowych misiach). Kontrolerzy kwestionowali też brak wymaganych ostrzeżeń (73 przypadki). Do badania pod względem wad konstrukcyjnych oraz występowania niedozwolonych substancji wytypowanych zostało 281 zabawek. Zakwestionowano 111 próbek m.in. za małe elementy w zabawkach dla najmłodszych (dzieci mogły je połknąć lub zakrztusić się nimi), zbyt długie linki lub otwory (groziły zaplątaniem się ręki, głowy, czy szyi dziecka) oraz łatwe składanie się niektórych zabawek (stwarzało ryzyko zmiażdżenia, skaleczenia lub przytrzaśnięcia palców dziecka w trakcie zabawy).

Niestety w 44 z 133 sprawdzonych zabawek (33,1 proc.), stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej zawartości szkodliwych ftalanów (np. w lalkach, figurkach). Substancje te służą do zmiękczania części plastikowych. Są dozwolone w stężeniu nie wyższym niż 0,1 proc. w stosunku do masy materiału. W przeciwnym wypadku mogą negatywnie wpływać na gospodarkę hormonalną dziecka. Konsekwencją działań kontrolnych UOKiK i Inspekcji Handlowej w 2016 r. było wycofanie z rynku blisko 55 tys. sztuk zabawek, usunięcie niezgodności w 3,9 tys. i zniszczenie ponad 48 tys.

Kupujesz zabawkę dla dziecka, pamiętaj:

Czytaj instrukcje. Powinny być one dołączone np. do rowerków, hulajnóg czy huśtawek. Jeśli produkt wymaga samodzielnego złożenia – obowiązkiem przedsiębiorcy jest dostarczenie instrukcji montażu. Wybierz zabawkę odpowiednią do wieku. Szukaj informacji na opakowaniu. Przykładowo maskotki, gryzaki, klocki, lalki dla najmłodszych nie mogą zawierać małych części – dziecko mogłoby się nimi udławić. Upewnij się, że zabawka jest bezpieczna. Sprawdź, czy nie ma ostrych krawędzi, sztywnych lub wystających elementów. Składane krzesełka, stoliki czy dziecięce deski do prasowania muszą być wyposażone w blokadę zabezpieczającą. Szukaj znaku CE na każdej zabawce. Jest to deklaracja producenta, że spełnia ona zasadnicze wymagania bezpieczeństwa.

Jeśli uważasz, że zabawka nie jest bezpieczna, sprawdź, czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w europejskim systemie RAPEX. Możesz również zgłosić się do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

Aleksandra Pęska-Świergosz
Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pile