Sejmikowe abc…

krupka_mir_net

Z nowym rokiem planujemy urlopy i wyjazdy. Myślimy jak ten krótki w gruncie rzeczy czas, spędzić najefektywniej, by zregenerować siły. Dokąd zatem na wakacje w 2017 roku? „Mieszczuchy” na wieś, mieszkańcy wsi do miast. Pierwsi, aby dostrzec piękno przyrody, wyciszyć się, oddychać świeżym powietrzem i uciec od miejskiego zgiełku. Drudzy, aby nadrobić bywanie w muzeach, kinach i różnych centrach ( np. techniki), zagubić się w matni ulic, uliczek, rond i skrzyżowań, dostrzec urodę dawnej i obecnej architektury i choć przez chwilę spojrzeć na inny świat swoimi szczęśliwymi oczami.

Tym, co na wieś, polecam wieś wielkopolską. Przyciąga ona zabytkami architektury sakralnej, pałacowej, dworskiej i muzealnej oraz stanowiskami archeologicznymi. Uroki krajobrazu, liczne lasy, jeziora i obszary chronione, wydmy i głęboko wcięte pradoliny dają niezapomniane przeżycia. Jeśli dodać do tego dobrze rozbudowaną sieć szlaków rowerowych, konnych i pieszych oraz wyśmienitą lokalną kuchnię – dobrze spędzony urlop gwarantowany.

Turystyka wiejska daje możliwości życia, choć przez chwilę, w zgodzie z naturą, zdrowym żywieniem i lokalnymi tradycjami ludowymi. I nie dlatego polecam wyjazdy na wieś, bo taka jest „moda”, ale dlatego, że takich wyjazdów potrzebuje każdy, aby „napełnić akumulatory” i pobyć choć chwilę tam, skąd nasze korzenie.

Dokąd zatem wyjechać? Bazę mamy dobrą. Od 2007 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym i Wielkopolskim Towarzystwem Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej w Poznaniu wybiera drogą konkursu najlepsze obiekty turystyki w trzech kategoriach: 1- gospodarstwo agroturystyczne w funkcjonującym gospodarstwie rolnym, 2- obiekt bazy noclegowej o charakterze wiejskim, 3- obiekty na terenach wiejskich o charakterze np. terapeutycznym, edukacyjnym, rekreacyjnym itp.

W latach 2007-2016 przeprowadzono 10 konkursów, do których przystąpiło 490 obiektów. Nagrodzono 86 obiektów, wyróżniono 49. W 2016 roku wpłynęły na konkurs 34 zgłoszenia, nagrodzono i wyróżniono 13 obiektów.

W północnej Wielkopolsce laureatami konkursu zostali: FOLWARK HAWAJE-Stara Wiśniewka w pow. złotowskim, DWÓR HERCOWO – Kościerzyn Wielki w pow. pilskim oraz CHATA NAD WEŁNĄ – Rożnowice w pow. obornickim. Wyróżnienie otrzymały: U KRÓLA – Centrum Aktywnej Rekreacji – Wąsoszki w pow. złotowskim, CENTRUM PRAKTYK KULTURALNYCH i INTEGRACJI SPOŁECZNEJ – Gębiczyn w pow. czarnkowsko-trzcianeckim oraz KLUB JEŹDZIECKI – Grodno Dwór w pow. złotowskim. Gratulacje dla nagrodzonych i wyróżnionych. Więcej informacji na www.umów.pl, www.wielkopolska.trave/agroturystyka, w katalogach o agro i turystyce, na targach turystycznych itp.

Urlop urlopem, a póki co, pracować trzeba. Jedną z dobrze wykonanych prac jest projekt na inwestycje w obszarze pilskiego transportu miejskiego, który uzyskał dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (WRPO na lata 2014-2020). Gratulacje dla wnioskodawców: prezydenta miasta Piły i Miejskiego Zakładu Komunikacji, którzy w końcówce ubiegłego roku podpisali umowę z marszałkiem województwa na realizację projektu. Co jest celem projektu? Stworzenie zrównoważonego systemu transportu oraz zwiększenie roli transportu publicznego w Pile. Chodzi o to, aby czas podróży uległ skróceniu, podróżowanie było bezpieczne, dostępne dla ludzi starszych, osób niepełnosprawnych i rodziców z dziećmi. Chodzi też o to, aby nastąpiła integracja różnych środków transportu oraz zmniejszeniu uległy koszty utrzymania taboru i infrastruktury (co powinno przełożyć się na nasze mniejsze wydatki) i negatywne skutki oddziaływania na środowisko. Jednym słowem, jakość miejskich usług transportowych ma być dostosowana do potrzeb i preferencji korzystających z niej osób.

Wartość projektu blisko 20,9 mln złotych. Obejmuje ona m.in. zakup 5 autobusów EURO 6 ON (3,8 mln zł) i 6 autobusów hybrydowych (8,4 mln zł), modernizację zajezdni autobusowej (3,2 mln zł) oraz parkingów i oświetlenia (8,2 tys. zł), zakup 32 czytników kart płatniczych (554 tys. zł), 14 nowych biletomatów (420 tys. zł) a także węzeł przesiadkowy wraz z biurem obsługi klienta na al. Piastów (220 tys. zł), promocję komunikacji miejskiej (127 tys. zł) itp.

Oby sprawna, przyjazna ludziom i środowisku komunikacja miejska doprowadziła do zwiększenia liczby jej użytkowników i zmniejszenia liczby osób przemieszczających się samochodami osobowymi, a w efekcie eliminowała coraz częściej korkujące się ulice.

PS. Za nami świętowanie bożonarodzeniowe i noworoczne, ale jakby nie dość radosne. Dlaczego? Bo ani się obejrzeliśmy jak minął rok i zaczęliśmy życie w kraju dwóch ojczyzn. Tej jedynie słusznej i tej drugiej.

Jakże ciągle aktualne zdają się słowa Antoniego Słonimskiego wyrażone w wierszach z ubiegłego wieku pt. „Dwie ojczyzny” i „Manifest”. Fragment pierwszego przytoczę – ku opamiętaniu.

„W ojczyźnie twojej do obcych w wierze
Bóg się nie zniża.
Moja ojczyzna świat cały bierze
W ramiona krzyża.”
Fragment drugiego – ku przestrodze.
„Ani jest ciemna, ani ślepa
Nasza (…) ojczyzna.
Na ziarnach cnoty
I plewach draństwa
Lud się wyzna.
Nasza sprawa jest czysta,
Nie potrzeba nam bujdy i kłamstwa,
Nie jesteśmy kupą idiotów,
Proszę niektórych krzykaczy.
A kto mówi inaczej,
Sam jest głupi jak but.
Podpisano:
Z uszanowaniem
Lud.”

Mirosława Rutkowska-Krupka