Senator rozmawiał ze Starostą

6 lipca w godzinach porannych do Starostwa Powiatowego w Pile udał się Mieczysław Augustyn, senator RP, aby porozmawiać o bieżącej sytuacji powiatu pilskiego z Franciszkiem Tamsem, Starostą Pilskim.

Niestety obaj panowie osobno, a nie razem spotkali się z dziennikarzami, aby podzielić się wrażeniami z poniedziałkowego spotkania. W konferencji prasowej ze starostą udział wzięli Stefan Piechocki – wicestarosta, Kazimierz Wasiak – przewodniczący Rady Powiatu w Pile oraz Eligiusz Komarowski – etatowy członek zarządu powiatu pilskiego.

Po wyjściu ze spotkania od Starosty Mieczysław Augustyn poinformował o umiarkowanym postępie  w budowaniu współpracy na linii miasto-powiat. Jego wypowiedzi do mediów przysłuchiwało się trzech panów, którzy postanowili również porozmawiać o swoich problemach życiowych i wywiązaniu się senatora z obietnic co do pomocy.

– Dużo czasu zajęły rozmowy o trudnej sytuacji na linii miasto-powiat. Panowie Piechocki, Wasiak, Komarowski, byli zdania, że dobrze by było jak najszybciej usiąść do wspólnych rozmów i określić ich agendę. Pan Komarowski zaproponował nawet żeby pan Starosta wykazał w tym zakresie inicjatywę, zaprosił i określił tematy. Niestety jasnej deklaracji w tym zakresie nie uzyskałem. Więc nie wiem jak to będzie i co ostatecznie zarząd powiatu postanowi. Rozumiemy też trudną sytuację Szpitala Specjalistycznego w Pile, który znacząco odstaje poziomem inwestycji od tego, co się dzieje dookoła. Za chwilę Ars Medical po skończeniu inwestycji otworzy niektóre oddziały takie same jak w Szpitalu Specjalistycznym. Grozi to odpływem kadry, a w ślad za dobrą kadrą być może i pacjentów. Stoimy przed poważnymi decyzjami – mówi Mieczysław Augustyn, Senator RP. – Wyrazem ustaleń będzie również program specjalny pisany przez powiatowy Urząd Pracy dla spółdzielni socjalnej organizowanej przez miasto Piła dla pięciu gmin. Starosta wyraził zainteresowanie zbudowaniem takiego programu również z powiatem złotowskim czy chodzieskim. Chciałbym być orędownikiem współpracy na linii miasto-powiat – spuentował senator Augustyn.

Mieczysław Augustyn poinformował także, iż złożył staroście propozycję, aby wspólnie po spotkaniu wyjść do dziennikarzy, jednak nie było takiej woli z drugiej strony. Natomiast Franciszek Tamas tłumaczył, że jego konferencja była planowana już wcześniej, a propozycja senatora wypłynęła dziesięć minut przed końcem spotkania.

– Pan senator Augustyn zjawił się u nas w trosce o własną kampanię wyborczą, sugerując nam nawiązywanie współpracy międzygminnej, aby jednoczyć powiat, stawiać wspólne wyzwania, cele, gdzie działania pana senatora są odmienne. Moi samorządowcy powiedzieli, że współpracować możemy tak jak do tej pory i nadal będziemy, bo się wzajemnie, szanujemy. Natomiast jeśli pan senator Augustyn straszy rozbiciem powiatu pilskiego to nie widzą oni współpracy z senatorem ziemi pilskiej, który skacze jak konik na szachownicy – mówi Franciszek Tamas, Starosta Pilski. Pan senator Augustyn w swoich ostatnich wypowiedziach dotyka oświaty powiatowej sugerując totalną biedę, agonię. Senator Augustyn bądź ma złych doradców albo mija się z prawdą, a mówiąc wprost – kłamie. Nie porusza on się dobrze po niwie samorządowej. To jest głos bardziej populistyczny, demagogiczny. Ja natomiast operuję faktami. PO widząc malejącą liczbę uczniów, spadek ilości oddziałów, nie wykonała żadnego kroku, aby ograniczyć liczbę obiektów, żeby wydawanie pieniędzy społecznych było bardziej efektywne i optymalne. A dziś nas krytykują za próbę ratowania finansów powiatu pilskiego. Na koniec maja tego roku zadłużenie powiatu pilskiego wyniosło 32 miliony złotych, wskaźnik zadłużenia wynosi 3,93 przy wskaźniku maksymalnym dopuszczalnym 6,44. Widać, że powiat pilski jest gotowy na duże inwestycje i na pieniądze unijne. Porównując z Gminą Piła, zadłużenie na koniec ubiegłego roku była to kwota 90 milionów, wskaźnik łącznej kwoty spłaty zobowiązań 3,48 przy wskaźniku dopuszczalnym 3,68 – skonkludował starosta.

Starosta jednocześnie zaznaczył, że jeśli będzie potrzeba spotkania z prezydentem Piły, to spotka się z nim z przyjemnością, osobiście, bez pośrednika w osobie senatora Augustyna.

(SE)

senator_rozmawial_ze_starosta10

senator_rozmawial_ze_starosta21 senator_rozmawial_ze_starosta11 senator_rozmawial_ze_starosta12 senator_rozmawial_ze_starosta13  senator_rozmawial_ze_starosta15 senator_rozmawial_ze_starosta16 senator_rozmawial_ze_starosta17 senator_rozmawial_ze_starosta18 senator_rozmawial_ze_starosta19 senator_rozmawial_ze_starosta20senator_rozmawial_ze_starosta14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *