Silny świąd u psa
Witam Panie Doktorze. Mam pieska, suczkę bulterierkę, w wieku 10 lat. Od dwóch miesięcy pies bardzo silnie się drapie i gryzie. Byliśmy z nią u weterynarza, który stwierdził, że to na pewno przez pchły. Dał nam preparat do wylania na grzbiecie, zrobił psu zastrzyk przeciwświądowy – Dexafort i wykąpaliśmy psinkę w szamponie specjalistycznym dr seida. Pomogło na dwa dni i znów jest to samo, ponownie ją wykąpaliśmy w tym specjalistycznym szamponie i nadal jest to samo, pies drapie się jakby oszalał. Jak przebywa się z nią w pokoju to jest normalnie, w nocy też śpi, a jak tylko zostanie sama to drapie się jak oszalała, bez opamiętania, na łapach, na brzuchu, na grzbiecie, na pyszczku nawet, po prostu na całym ciele. Ręce nam opadają, nie wiemy co robić. Prosimy Pana Doktora o poradę. Nigdy wcześniej, przez 10 lat tego nie było, dopiero od dwóch miesięcy się to zaczęło. Pomocy, bo brak już sił. Mirosława z Wałcza.
Dexafort jest sterydem, który nie leczy, a jedynie działa przeciwświądowo. W związku z czym pies dwa dni się nie drapał. Środek na pchły wylany na grzbiecie, a następnie kąpiele lecznicze, to nieporozumienie, gdyż szampon całkowicie go spłukał przez co nie mógł zadziałać na pchły. W takim wypadku najlepiej zastosować tabletkę BRAVECTO, której żaden szampon nie pozbawi działania, gdyż nie rozchodzi się ona w osłonce lipidowej skóry, jak pozostałe preparaty, a łączy się z białkami skóry, na które szampon nie zadziała. Poza tym działa ona równe trzy miesiące, dzięki czemu zginą wszystkie pchły, które spróbują ugryźć psa w ciągu tego okresu. Zakładam tu, że lekarz zauważył u pani psa pchły, które u psów atopików (nadwrażliwych świądowo) są powodem silnego świądu.
Niestety, głównych czynników alergicznych mogących wywoływać świąd jest ok. szesnaście. Dlatego należałoby wykluczyć jeszcze pozostałe czynniki świądotwórcze i wówczas będzie można spać spokojnie. Stosowanie sterydów na niewiele się zda, gdyż one alergii nie wyleczą, a jedynie zlikwidują czasowo świąd. Niestety mają również całą masę przeciwwskazań i są w wielu przypadkach przyczyną licznych i brzydkich powikłań bakteryjnych, czy grzybiczych oraz silnego spadku odporności. Dlatego wszystkie alergie należy leczyć przyczynowo, a nie objawowo.
Radziłbym w tym i innych podobnych przypadkach wykluczyć chociażby kilka najczęstszych przyczyn alergii. Poza zapchleniem najczęstszymi przyczynami silnego świądu są ropne zatoki około odbytowe, alergia pokarmowa, świerzb, nieodpowiedni szampon oraz infekcje bakteryjne, a także grzybicze. Wszystkie alergeny sumują się ze sobą. Wygląda to tak, że pojedynczy alergen niekoniecznie wywołuje alergię, ale gdy pojawi się drugi, czy trzeci to może dojść już do poważnego świądu.
W każdym wiec przypadku świądu należy przede wszystkim pozbyć się ewentualnych alergenów, aby nie doszło do takiego stanu, w jakim znalazł się pies pani Mirosławy z Wałcza. Warto też zastosować dietę dermatologiczną, która nie alergizuje. Szczególnie polecam tu diety i smakołyki 4T VetExperta, które nie dość, że nie alergizują, ale również dzięki odpowiednio dodanym do nich suplementom działają przeciwświądowo. Również suplementy diety oraz szampony VetExperta są pomocne w stanach silnej alergii.
Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.
Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.as-przychodnia.pl
www.weterynarz.pila.pl
www.weterynarze.pila.pl
Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.
Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra odpowie na Wasze pytania i rozwieje każdą wątpliwość.