Skąd mamy wodę w kranie?

Dzieci są najlepszym ambasadorem we własnych domach, dlatego ważna jest edukacja od najmłodszych lat. 7 kwietnia Zarząd Spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Pile zaprosił do Sali Miejskiej w Inwest-Parku pilskich przedszkolaków w wieku 5-6 lat na warsztaty edukacyjne zatytułowane „Skąd mamy wodę w kranie”. Celem warsztatów jest promocja i kształtowania świadomości najmłodszych mieszkańców Piły w zakresie trwałego i zrównoważonego rozwoju oraz ochrony zasobów wodnych.

– Chcemy mówić o wodzie wszystkim. A ponieważ do każdego trzeba mówić trochę innym językiem, postanowiliśmy zacząć od najmłodszych. Przygotowaliśmy przedszkolakom warsztaty, podczas których pokazaliśmy cały proces związany z uzdatnianiem wody, wędrówką kropelki wody do kranów, tak aby to był dla nich jak najbardziej zrozumiały i czytelny przekaz. Chcieliśmy ich przekonać do picia wody, a z drugiej strony do oszczędnego gospodarowania tą wodą – mówi Joanna Banach, zastępca dyrektora MWiK w Pile. Były to pierwsze takie warsztaty i powiem, że frekwencja nas zaskoczyła. Sala była zapełniona do ostatniego miejsca. Cieszymy, że jest zainteresowanie tego typu warsztatami. Nasz cykl edukacyjny jest podzielony. Chcielibyśmy aby wszystkie dzieci, które zgłoszą chęć uczestniczenia w podobnych warsztatach takie wsparcie od nas otrzymały. Zgłosiły się wszystkie przedszkola, więc takich warsztatów mamy kilka do przygotowania. Także równolegle prowadzimy edukację młodzieży. Niedawno odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego.

Dzieci i nauczyciele podczas godzinnego programu świetnie bawili się w towarzystwie maskotki Kapilki i uczniów Gimnazjum, i Liceum Salezjańskiego w Pile, którzy przygotowali dla uczestników zadania z użyciem wielu rekwizytów związanych z wodą. Był też pokaz filmu zrealizowanego przez MWiK Sp. z o.o. w Pile, pt: „Wędrówka kropli wody”.  Na zakończenie odbyła się przysięga przyjaciela wody – dla wszystkich uczestników oraz zachęcenie dzieci do picia wody z kranu. Spotkanie z dziećmi prowadziła Agnieszka Kopacz.

Wodę z kranu pilanie piją dziś coraz chętniej. Jest to na pewno zasługa edukacji całego społeczeństwa, w którym jest przekonanie, że kranówka jest zdrowa, dobra i dużo tańsza niż butelkowane wody.

Sebastian Daukszewicz

skad_mamy_wode00

skad_mamy_wode46 skad_mamy_wode01 skad_mamy_wode02 skad_mamy_wode03 skad_mamy_wode04 skad_mamy_wode05 skad_mamy_wode06 skad_mamy_wode07 skad_mamy_wode08 skad_mamy_wode09 skad_mamy_wode10 skad_mamy_wode11 skad_mamy_wode12 skad_mamy_wode13 skad_mamy_wode14 skad_mamy_wode15 skad_mamy_wode16 skad_mamy_wode17 skad_mamy_wode18 skad_mamy_wode19 skad_mamy_wode20 skad_mamy_wode21 skad_mamy_wode22 skad_mamy_wode23 skad_mamy_wode24 skad_mamy_wode25 skad_mamy_wode26 skad_mamy_wode27 skad_mamy_wode28 skad_mamy_wode29 skad_mamy_wode30 skad_mamy_wode31 skad_mamy_wode32 skad_mamy_wode33 skad_mamy_wode34 skad_mamy_wode35 skad_mamy_wode36 skad_mamy_wode37 skad_mamy_wode38 skad_mamy_wode39 skad_mamy_wode40 skad_mamy_wode41 skad_mamy_wode42 skad_mamy_wode43 skad_mamy_wode44 skad_mamy_wode45

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *