„SŁOWO CIAŁEM / OBRAZ SŁOWEM. Przegląd współczesnego polskiego malarstwa o motywach religijnych” w Galerii BWA w Pile

Zapraszamy na otwarcie wystawy „SŁOWO CIAŁEM / OBRAZ SŁOWEM. Przegląd współczesnego polskiego malarstwa o motywach religijnych”. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 6 grudnia (piątek) o godz. 19.00 w naszej Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Pile, przy ul. Okrzei 9/2.

Wystawa jest formą przeglądu współczesnego polskiego malarstwa o motywach religijnych, które przeznaczone jest do kultu w świątyniach chrześcijańskich, bądź może taką funkcję w przyszłości pełnić. Wybór artystów i dzieł jest autorskim projektem kuratorskim dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie Elżbiety Wasyłyk. Celem przeglądu jest przedstawienie problemu SŁOWO CIAŁEM / OBRAZ SŁOWEM w różnych odsłonach stylistycznych, wykreowanych przez artystów średniego i starszego pokolenia, którzy w większości tworzą również dla kościołów katolickich w Polsce.

Na wystawie swoje prace zaprezentuje dziesięciu uznanych polskich artystów z terenu całego kraju, specjalizujących się w sztuce sakralnej. Będą to Małgorzata Dawidiuk (Przemyśl), Zofia Dąbrowska (Toruń), Elżbieta Wasyłyk (Trzcianka), Stanisław Białogłowicz (Rzeszów),  Tadeusz Boruta (Kraków), Stanisław Kokolus (Szczecin), Łukasz Murzyn (Katowice), Kazimierz Rochecki (Toruń), Marek Szary (Toruń) i Janusz Szpyt (Lubaczów).

„(…) Przegląd pilski ukazuje sztukę, która w sposób racjonalny i jednocześnie ekstatyczny kreuje transcendentny cel człowieka i w ten sposób stoi w opozycji do lansowanej współcześnie absurdalności świata i bezcelowości ludzkiego życia” – pisze kuratorka wystawy, dr hab. prof. Akademii Sztuki w Szczecinie Elżbieta Wasyłyk, w wydawnictwie towarzyszącym wystawie.

Ekspozycję pilską uzupełnią rzeźby Zofii Dąbrowskiej, które dopełnią dynamikę tematyczną i artystyczną całości.

Liczymy na Waszą obecność na wernisażu wystawy, a także na promocję wydarzenia w Państwa mediach. To przedsięwzięcie wyjątkowe, które – mamy nadzieję – z czasem przerodzi się w doroczny przegląd poświęcony współczesnej sztuce polskiej o motywach religijnych, w doroczne wydarzenie promujące nasze miasto i powiat.

Czekamy na gości indywidualnych na wernisażu wystawy oraz w dniach późniejszych, a także na grupy chcące zobaczyć ekspozycję – można umawiać się pod nr tel. 67 213 11 82.

Wystawa będzie czynna do 28 grudnia 2019 roku.

eki

slowo_cialem1_01

slowo_cialem1_02