Smartfon ułatwi jazdę rowerem po lesie

smartfon_ulatwi_jazde_rowerem_po_lesie

Po zmodernizowanych ścieżkach rowerowych, które znajdują się na terenie Nadleśnictwa Jastrowie, można się poruszać korzystając z telefonów komórkowych i tabletów wyposażonych w czytnik gr kodów.

Na leśnych ścieżkach rowerowych „Wokół jastrowskich jezior” znajdują się ławki, kosze, wiaty wypoczynkowe i tablice informacyjne. Rowerzyści mają do dyspozycji trzy oznakowane trasy.

Przy trasie zielonej (o długości 3,7 km) biegnącej wzdłuż zachodniego brzegu Jeziora Jastrowskiego Wielkiego znajduje się leśna ścieżka zdrowia i wiata wypoczynkowa.
Trasa niebieska (4,5 km) przebiega przez drewnianą promenadę, łączącą plażę miejską z dziką plażą, a następnie między jeziorami prowadzi do Jastrowia. W pobliżu trasy znajduje się miejsce biwakowania i leśna wiata edukacyjno-turystyczna.

Trasa czarna (3,8 km) zaczyna się przy punkcie czerpania wody, między jeziorami, biegnie wschodnim brzegiem Jeziora Jastrowskiego Małego, obok punktu obserwacyjnego i dalej pod linią energetyczną w kierunku miasta.

Turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochody w miejscu postoju przy plaży lub przy dzikiej plaży i dowolnie zaplanować trasę wycieczki, łącząc odcinki poszczególnych tras.
W newralgicznych punktach ścieżki zastosowano także oznakowanie przy pomocy qr kodów, które pomagają w orientacji w terenie rowerzystom, wyposażonym w telefon z czytnikiem qr kodów i dostępem do internetu.

Dzięki przeprowadzonym modernizacjom, Nadleśnictwo Jastrowie w 90. rocznicę utworzenia Lasów Państwowych oddało do użytku społeczności lokalnej 12 km funkcjonalnych ścieżek rowerowych, przeprowadzonych przez najciekawsze zakątki wokół jezior jastrowskich Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego pod patronatem Lokalnej Grupy Rybackiej Pojezierze Krajeńskie.

Tekst i foto: Krzysztof Dymek
Nadleśnictwo Jastrowie