Śniadaniowy rekord – czekamy na werdykt!

Aż 6778 uczniów z polskich podstawówek wzięło udział w ostatniej próbie pobicia śniadaniowego rekordu. Największa lekcja gotowania zdrowego śniadania odbyła się 6 listopada 2015 roku w 148 różnych miejscowościach w całej Polsce. Dokumentacja z przebiegu wydarzenia właśnie trafiła do Komisji Rekordów Guinnessa w Wielkiej Brytanii, która zweryfikuje, czy polskim szkołom udało się pobić wyczyn Chińczyków, do których należy ostatni rekord w tej kategorii. Wydarzenie odbyło się ramach programu Śniadanie Daje Moc, którego organizatorem jest Partnerstwo dla Zdrowia.

24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, ale o zdrowym i pełnowartościowym śniadaniu trzeba pamiętać codziennie. Od września nauczyciele uczestniczący w programie Śniadanie Daje Moc przeprowadzają w klasach lekcje na temat zdrowego odżywiania pełne gier, zabaw, wycieczek pozaszkolnych i ekscytujących eksperymentów.

6 listopada 2015 roku w polskich szkołach podstawowych, biorących udział w programie, odbyła się próba pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania. W całej Polsce pięknie udekorowane sale gimnastyczne zamieniły się w wielkie jadalnie, a szkolne ławki w stoły, na których królowały rzeźby twarożkowe, pełnoziarniste, pożywne kanapki i owocowe szaszłyki. Zgodnie ze scenariuszem to właśnie te trzy śniadaniowe potrawy przygotowało 6778 uczestników próby w 148 różnych miejscowościach w Polsce. W tej nietypowej lekcji gotowania zdrowego śniadania pomagali im rodzice, dziadkowie i nauczyciele. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia czuwali niezależni świadkowie i stewardzi.

Jednak próba pobicia Rekordu Guinnessa to nie tylko świetna zabawa, ale także drobiazgowe formalności dotyczącego organizacji tego wydarzenia. Szkoły, uczestniczące w próbie, przygotowały odpowiednią dokumentację zgodną z wytycznymi Komisji Rekordów Guinnessa. Komplet dokumentów został właśnie przekazany do Komisji w Wielkiej Brytanii, która zadecyduje, czy polskim uczniom udało się zdobyć tytuł śniadaniowych rekordzistów. Dowiemy się o tym za około dwa miesiące.

– Listopadowa lekcja gotowania zdrowego śniadania powinna zostać uznana za rekordową, jeśli wzięło w niej udział co najmniej 4 614 uczestników. Z naszej weryfikacji wiemy, że polskim szkołom udało się temu sprostać. Jednak musimy poczekać na weryfikację wymogów formalnych i oficjalny werdykt Komisji w Wielkiej Brytanii. Trzymajmy mocno kciuki, aby lekcja gotowania zdrowego śniadania polskich uczniów została zapisana na kartach Księgi Rekordów Guinnessa – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.

Rekord w tej kategorii należał już do słynnego kucharza Jamie’go Oliviera, ale jego wyczyn pobili Chińczycy, lepiący tradycyjne pierożki. Teraz szansa przed polskimi szkołami. Czy ich listopadowa próba zostanie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa? Dowiemy się tego niebawem. Trwa weryfikacja dokumentacji przez Komisję w Wielkiej Brytanii. Być może polska lekcja gotowania zdrowego śniadania zostanie uznana za najlepszą na świecie!

Elżbieta Burza
Biuro prasowe programu „Śniadanie Daje Moc”
Garden of Words

sniadaniowy_rekord00

fot. AKPA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *