Soboty na dwóch kółkach w wakacje

Coroczne przygotowywanie wakacyjnych SOBÓT… stawia wciąż nowe wyzwania. Chciałbym by te wycieczki były interesujące, przynosiły coś nowego – a jak się Państwo domyślacie trudno wymyślić nowe trasy w okolicach Piły. Każdy z rowerzystów przemierzył te najbliższe szlaki co najmniej kilkanaście razy, jeśli nie kilkadziesiąt czy nawet kilkaset. Ale nie tracę nadziei, że znajdzie się nowy uczestnik naszych wypadów, który jeszcze nie zna tych ścieżek i dla którego będą one odkryciem.

soboty_na_dwoch_kolkach_w_wakacje

28 czerwca po raz trzynasty(!) ruszamy na wakacyjne wycieczki. W zasadzie całe lato będzie przebiegało pod hasłem bardzo szeroko rozumianej ekologii, dbałości o środowisko, recyklingu i świadomego „śmieciozbieractwa”. Pozyskaliśmy do współpracy wspaniałego sojusznika – Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”, który wyposażył nas w materiały informacyjne, edukacyjne i ufundował upominki do rozlosowania wśród uczestników wakacyjnych wycieczek, bo – jak Państwo pamiętają – na zakończenie każdego wypadu losujemy wśród rowerzystów upominki od naszych przyjaciół, sojuszników, bez których cała zabawa nie miałaby takiego kolorytu jaki ma.

Hasło na najbliższe 2 miesiące brzmi – ZAWSZE W SOBOTĘ! ZAWSZE Z PLACU ZWYCIĘSTWA! ZAWSZE O GODZINIE 14.00! – ale trzeba być kilka minut wcześniej, by zapisać się do „worka szczęścia”. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy ani wpisowe. Nieletni miłośnicy wycieczek rowerowych bez opieki osoby dorosłej muszą mieć ze sobą pisemną zgodę rodziców z podanym numerem telefonu kontaktowego – i rzeczywiście sprawdzamy, czy mama lub tata wiedzą gdzie wybrała się ich latorośl.

Pierwsza wycieczka będzie krótka, niespełna 30-kilometrowa. Chodzi o to, by nowicjusze zobaczyli „o co w tej zabawie chodzi” i nie przestraszyli się zbyt długiego dystansu. Kolejne wypady będą już dłuższe i z dodatkowymi atrakcjami.  Teraz po starcie z placu Zwycięstwa pojedziemy na Górne, ulicą Wyspiańskiego, Drogą Kotuńską, następnie żółtym szlakiem rowerowym fragmentem szosy i dalej lasem do Motylewa (będzie trochę piachu w lesie!).
Stąd żółtym szlakiem pieszym do śluzy Byszki, którą przeprawimy się przez Gwdę by we wsi Byszki odetchnąć nieco. Potem przez Kalinę, Leszków z wojennymi cmentarzami, ulica Wawelską i Tczewską dotrzemy do bulwarów nad Gwdą i mety, tym razem wyznaczonej u „Wyspiarza” na wyspie.

Przypominam, że 6 lipca, w niedzielę, II Rajd Kolarski PIŁA 500; regulamin w przyszłym tygodniu znajdzie się na stronie www.pila.pttk.pl oraz w mediach i w Oddziale PTTK w Pile.

A drugie przypomnienie dotyczy faktu, że SOBOTY NA DWÓCH KÓŁKACH to rozrywka tania i zdrowa dla każdego, bez względu na wiek, płeć, kolor oczu, włosów i zaawansowanie rowerowe. Warto się o tym przekonać dołączając do nas!

Jan BALCERZAK
STARY CYKLISTA