SP 5 zwyciężyła w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile w roku szkolnym 2019/2020 uczestniczyła w unikatowym w skali kraju projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2020 i… zajęła I miejsce!

Szczególne gratulacje należą się panu Mariuszowi Trębackiemu i uczniom klasy (teraz już) VI B zaangażowanej w projekt. Każdy z uczestników projektu w nagrodę otrzymał tablet, projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Gminę Piła.

Projekt realizowany był w ramach WRPO na lata 2014-2020, którego celem było podnoszenie kompetencji kluczowych uczniów poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych. W II edycji projektu wzięło udział aż 150 szkół z Wielkopolski, w tym właśnie uczniowie z pilskiej „piątki”. Na etapie zgłaszania szkoły do projektu, dokonaliśmy wyboru jednego z czterech podprojektów – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolski. Wyzwanie prowadzenia podprojektu podjął wychowawca klasy V b – nauczyciel Mariusz Trębacki.

Zadaniem uczniów był wybór wydarzenia, obiektu lub miejsca mającego znaczenie dla Wielkopolski.

– Nie ukrywamy, że zależało nam na udokumentowaniu wydarzeń mających znaczenie dla naszego miasta. Podjęliśmy decyzję, że obiektem badań będzie działalność zawodowa i społeczna rodziny Tobołów – śp. Pana Bogdana Toboły. Praca uczniów polegała na poszukiwaniach źródłowych (pozyskaniu informacji z wielu źródeł, którymi były dawne czasopisma, pamiętniki, relacje mieszkańców regionu, wywiady). Uczniowie  pozyskując informacje nagrywali filmiki, robili zdjęcia, opracowywali scenariusze wywiadów i spotkań, słowem przygotowywali bazę do artykułu hasłowego do Encyklopedii Wielkopolski, która będzie dostępna w Internecie – mówią realizatorzy projektu.

Pandemia utrudniała bezpośrednie kontakty, lecz radość tym większa, że starania zostały docenione!

źródło: Szkoła Podstawowa nr 5 w Pile

sp5_zwyciezyla1_01

sp5_zwyciezyla1_02