Space Career Days – kariera i przyszłość w kosmosie

13 maja Beata Dudzińska – zastępca Prezydenta Miasta Piły wzięła udział w spotkaniu online z cyklu Space Career Days organizowanego przez Ambasadę USA. Gościem specjalnym był Leszek Orzechowski – architekt kosmiczny, założyciel grupy projektowej Space is More, która m.in. stworzyła bazę badawczą LUNARES w Pile.

Spotkanie było okazją do pogłębienia wiedzy nt. eksploracji kosmosu i zawodów związanych z przestrzenią kosmiczną. Podczas spotkania obok prezentacji samego habitatu, jego architektury, charakteru realizowanych tam misji z udziałem międzynarodowych zespołów naukowych podkreślane były również obszary,współpracy z miastem Piła, dotyczące m.in. odnawialnych źródeł energii, społeczeństwa bezodpadowego, przygotowania do zmian klimatycznych, a także z HSA w zakresie testowania projektowanego sprzętu.

Zespół projektowy Space is More zajmuje się tworzeniem koncepcji placówek pozaziemskich oraz projektowaniem aparatury badawczej i laboratoriów. Warto wspomnieć, że od 2017 roku Space is More kieruje działaniami zaprojektowanej przez zespół Placówki Badawczej LunAres, która ma siedzibę na pilskim lotnisku gdzie prowadzone są badania medyczne i psychologiczne podczas symulacji załogowych misji kosmicznych. Placówka w Pile jest jedynym tego typu obiektem w Europie. Space is More jest także finalistą wielu międzynarodowych konkursów związanych z kosmiczną architekturą, w tym organizowanych przez NASA i Europejską Agencję Kosmiczną. W ostatnim czasie zespół przy współpracy z inżynieryjnymi kołami naukowymi Politechniki Wrocławskiej stworzył koncepcję kolonii marsjańskiej Twardowsky, która w finale konkursu Mars Colony Prize w Kalifornii została okrzyknięta przez jury najlepszą koncepcją architektoniczno-technologiczną i ostatecznie uplasowała się na drugim miejscu za zespołem z MIT.

Gratulujemy sukcesów i jesteśmy dumni z faktu, że miasto Piła może być częścią kosmicznej architektury umożliwiającej prowadzenie badań mających kluczowy wpływ na naszą przyszłość.

Więcej informacji nt. działalności SPACE IS MORE:
https://lunares.space/pl/
http://www.pila.pl/pl/baza-kosmiczna.html

Informacje nt. wykładu i kolejnych spotkań w ramach cyklu SPACE CAREER DAYS można znaleźć na profilu Facebook U.S. Embassy Warsaw.

UM Piły

space_career1_01

space_career1_02