Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel w SP 4 Piła

13 listopada 2019 roku mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły wyjątkową pisarkę, czarodziejkę słowa – Annę Czerwińską – Rydel, która odwiedziła nas w towarzystwie swojej psiej pupilki – Muzy.

Anna Czerwińska – Rydel jest muzykiem, pedagogiem, autorką 40 książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej, pomysłodawczynią i twórczynią serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY, a w swoich książkach i opowiadaniach pisze o ludziach z pasją, problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia, miłości, a przede wszystkim o muzyce. Na stałe mieszka w Gdańsku. Ma dwójkę dorosłych dzieci. Przez wiele lat pani Ania współpracowała z radiem, tworząc m. in. słuchowiska dla dzieci. Pisarka doceniana jest w kraju i za granicą. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i studentami, prowadząc zajęcia muzyczne, pedagogiczne i terapeutyczne. Została Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Autorka mówi o sobie: „Lubię białe płatki śniegu, wiatr od morza, poranny śpiew ptaków, mruczenie kota, ciasteczka migdałowe. Kocham dzieci, anioły, motyle, cynamonową szarlotkę, muzykę Mozarta i zapach pomarańczy. Bajki przynosi mi poranne słońce albo też zbieram je jak kwiaty na łące. Lubię niebo pełne gwiazd, spacer podczas deszczu, wiatr w grzywie konia i ciepłe ciasto drożdżowe. Kocham tajemnicze ogrody i słońce we włosach”.

Bohaterami spotkania byli słynni Polacy – Janusz Korczak, Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Fryderyk Chopin. Pisarka mówiąc o swoich książkach i ich bohaterach, oczarowała słuchaczy licznymi anegdotami i ciekawostkami. Uczestnicy spotkania z prawdziwym zainteresowaniem słuchali naszego magicznego gościa, zadawali mnóstwo pytań dotyczących początków pracy autorki i jej pierwszych prób literackich. Uczniowie z wielką uwagą chłonęli każde słowo, a czas spotkania za szybko przeminął. Duże zainteresowanie wśród dzieci wzbudził towarzyszący pisarce pies Muza. Na zakończenie wszyscy otrzymali zakładki z autografem Anny Czerwińskiej – Rydel. Była też możliwość zakupu książek pisarki z osobistą dedykacją oraz zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Dla wszystkich uczestników było to pełne wrażeń spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci!

Dwa spotkania autorskie były możliwe dzięki hojności Rady Rodziców, za co szczególnie dziękujemy, gdyż inwestycja w tak wartościowe doświadczenia wzbogaca świat przeżyć najmłodszych czytelników.

Po spotkaniu autorskim refleksje: „Spotkanie w Szkole Podstawowej nr 4 imienia Mikołaja Kopernika w Pile. Cudowni ludzie, wspaniała atmosfera, niesamowite chwile. Dziękuję Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom i uczniom oraz organizatorowi spotkania panu Mateuszowi”  Anna Czerwińska – Rydel

„Pani Ania okazała się bardzo sympatyczną osobą, z wielką pasją i dużym poczuciem humoru. Opowieści pisarki słuchaliśmy z dużym zainteresowaniem”. Uczestnik spotkania.

źródło: Szkoła Podstawowa nr 4 w Pile

spotkanie_autorskie1_01

spotkanie_autorskie1_02