Spotkanie autorskie z pisarką w pilskim RCK

spotkanie_autorskie

Regionalne Centrum Kultury w Pile, pl. Staszica 1, zaprasza we wtorek, 23 marca o godz. 18.00 na spotkanie autorskie z pisarką Agatą Tuszyńską.

Agata Tuszyńska jest znakomitą biografistką, autorką wielu wyjątkowych książek, w tym m.in.:
„Singer. Pejzaże pamięci”, 1994 r.
„Maria Wisnowska. Jeśli mnie kochasz – zabij!”, 2003 r.
„Rodzinna historia lęku”, 2005 r.
„Krzywicka. Długie życie gorszycielki”, 2009 r.
„Oskarżona: Wiera Gran”, 2010 r.
„Tyrmandowie. Romans amerykański”, 2012 r.
„Narzeczona Schulza”, 2015 r.
„Bagaż osobisty. Po marcu”, 2018 r.
„Mama zawsze wraca”, 2020 r.

Wydana w marcu 2005 bestsellerowa „Rodzinna historia lęku” (nominowana do Prix Medicis) to dramatyczna i wielowymiarowa opowieść o losach jej polskich i żydowskich przodków. Pisarka połączyła w niej swoje doświadczenie biografistki z rzadko uprawianym w Polsce gatunkiem personal non-fiction. Książka została przetłumaczona na francuski i angielski. Najbardziej kontrowersyjna w jej dorobku okazała się „Oskarżona: Wiera Gran”, historia śpiewaczki z warszawskiego getta oskarżonej po wojnie o kolaborację z Niemcami. Opowieść oparta na rozmowach z bohaterką, uzupełniona relacjami świadków, dokumentami archiwalnymi, zeznaniami sądowymi stała się wielowymiarowym traktatem o tragicznych wyborach, ich moralnych konsekwencjach i cenie, jaką trzeba zapłacić za ocalenie. Z kolei wydaną w 2015 książkę „Narzeczona Schulza” autorka poświęciła Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo. Najnowsza książka „Mama zawsze wraca” (ilustracje: Iwona Chmielewska) oparta jest na wspomnieniach ocalałej z zagłady dziewczynki, ukrywanej przez wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta. To poetycko zilustrowane świadectwo ocalałej mocy miłości i wyobraźni.

Agata Tuszyńska jest laureatką nagrody PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i literatury faktu oraz wielu innych nagród.

Na spotkanie wstęp wolny, będzie możliwość kupna książek.

RCK Piła