Spotkanie miłośników planszówek

Gry planszowe obecnie przeżywają renesans. Na całym świecie zdobywają coraz szersze grono fanów w każdym wieku. Wbrew obawom gry dostępne na tabletach i telefonach nie wyparły tych bardziej tradycyjnych. 14 lutego 2015 r. w kuluarach Sali Miejskiej Invest Park-u odbył się pierwszy w Pile festiwal gier planszowych. Na uczestników czekało kilkanaście stanowisk z grami, przy których obsługa pomogła nie tylko w doborze odpowiedniej gry, ale również wytłumaczyła jej zasady. Do zabawy z dziećmi włączyli się również rodzice, rywalizując ze swoimi pociechami.

Sobotnia propozycja była doskonałą okazją do poznania nowych tytułów gier planszowych, karcianek, gier towarzyskich, spotkania kompanów do grania, spędzenia czasu ze znajomymi czy rodziną przy grach planszowych. W sumie organizatorzy przygotowali ponad 100 tytułów gier dla każdego – od małego do najstarszego.

– Są różne korzyści z planszówek. Nie psują oczów i nie działają w nich żadne kody komputerowe. Możemy w nich sami kontrolować, co się w danej chwili dzieje. To również dobra rozrywka w czasie długich jesienno – zimowych wieczorów – mówi Adrian – jeden z uczestników, który jest zadowolony z takich spotkań. Gry miały bawić, uczyć i łączyć pokolenia. I tak też było podczas pilskiego festiwalu.

– Doszło do takiej sytuacji, że dzieci zaczęły zamykać się w świecie komputerów, a rodzice zauważyli, że tracą z nimi kontakt. Gry planszowe to jest coś, co jednoczy całą rodzinę, dlatego że można dobrać grę, w którą zagra pięciolatek i dorosły. Stwarza się fajna forma integrowania całej rodziny. Spotykamy się na działce w niedzielę, spotykamy się ze znajomymi, bawimy się, rywalizujemy i śmiejemy się. To jest to, co dają gry planszowe – mówi Dariusz Łukomski z firmy G3. – W tej chwili na rynku dominują tzw. nowoczesne gry planszowe. W grach typu chińczyk podstawowym elementem była losowość. Rzuciłem kostką i tyle ile wypadło mi oczek tyle musiałem wykonać ruchów. Natomiast w nowoczesnych grach planszowych bez względu czy one są łatwiejsze czy trudniejsze element losowości został sprowadzony do niezbędnego minimum. Jeśli jest kostka w grze to ona jest tylko uzupełnieniem gry, a nie wyznacznikiem tego, co w grze się dzieje. Teraz kładzie się nacisk na kreatywność, samodzielność, na wyszukiwanie optymalnego dla mnie ruchu, który zapewni mi wygraną. My, jako wydawnictwo jesteśmy obecni na takich imprezach w całej Polsce i cieszy nas obecność tylu osób chcących pograć w gry planszowe.

Podczas festiwalu odbyły się eliminacje do Mistrzostwach Polski w Splendor! Festiwal festiwalem, a 20 lutego o 20.00 kolejne Planszogranie w Event Pub (dawniej piwiarnia Warka) przy ul. Witosa 1 w Pile, na które zapraszamy.

Sebastian Daukszewicz

spotkanie_milosnikow_planszowek10

spotkanie_milosnikow_planszowek11 spotkanie_milosnikow_planszowek12 spotkanie_milosnikow_planszowek13 spotkanie_milosnikow_planszowek14 spotkanie_milosnikow_planszowek15 spotkanie_milosnikow_planszowek16 spotkanie_milosnikow_planszowek17 spotkanie_milosnikow_planszowek18 spotkanie_milosnikow_planszowek19 spotkanie_milosnikow_planszowek20 spotkanie_milosnikow_planszowek21 spotkanie_milosnikow_planszowek22 spotkanie_milosnikow_planszowek23 spotkanie_milosnikow_planszowek24 spotkanie_milosnikow_planszowek25 spotkanie_milosnikow_planszowek26 spotkanie_milosnikow_planszowek27 spotkanie_milosnikow_planszowek28 spotkanie_milosnikow_planszowek29 spotkanie_milosnikow_planszowek30 spotkanie_milosnikow_planszowek31 spotkanie_milosnikow_planszowek32 spotkanie_milosnikow_planszowek33 spotkanie_milosnikow_planszowek34 spotkanie_milosnikow_planszowek35 spotkanie_milosnikow_planszowek36 spotkanie_milosnikow_planszowek37 spotkanie_milosnikow_planszowek38 spotkanie_milosnikow_planszowek39 spotkanie_milosnikow_planszowek40

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *