Sprawcy oszustwa na ponad pół miliona złotych zatrzymani

sprawcy_oszustwa

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego pilskiej jednostki zatrzymali łącznie 4 osoby odpowiedzialne za dokonanie oszustwa na seniorce i wypłatę pieniędzy w kwocie ponad pół miliona złotych. Dwoje z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Policjanci odzyskali gotówkę w kwocie blisko 115 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro.

16 sierpnia bieżącego roku do seniorki z Piły zadzwonił telefon. Rozmowę prowadziła kobieta, która podawała się za pracownicę poczty. Chciała potwierdzić właściwy adres zamieszkania ponieważ w systemie widnieją dwa. Seniorka, po usłyszeniu swojego adresu potwierdziła go, a rozmowa została zakończona.

Niespełna godzinę później do seniorki ponownie zadzwonił telefon. Tym razem mężczyzna przedstawił się za inspektora z Komendy Powiatowej Policji w Pile. Przyznał seniorce, że słyszał jej wcześniejszą rozmowę z pracownicą poczty i dzwoni by przestrzec ją przed przestępczym działaniem. Mężczyzna tłumaczył kobiecie, że poprzednia rozmówczyni to oszustka i prowadzi wobec niej oraz jej przestępczej grupy dużą sprawę. Historia była przedstawiona w tak wiarygodny sposób, że seniorka ostatecznie w nią uwierzyła. Mężczyzna prosił o możliwość wykorzystania karty płatniczej, aby mogła zadziałać jako przynęta i pomóc w zatrzymaniu przestępców. Po kilku rozmowach seniorka uległa namowie i wyrzuciła przez okno swoją kartę udostępniając także do niej pin.

Niestety przedstawiona historia nie miała nic wspólnego z prawdą. Przestępcy wykonali łącznie 119 transakcji kartą przez kilkanaście dni. Z konta seniorki zniknęło ostatecznie 518 tysięcy złotych. Gdy rodzina zorientowała się, że kobieta padła ofiarą oszustwa natychmiast zgłosili sprawę do Komendy Powiatowej Policji w Pile.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego wspólnie z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą od razu zajęli się sprawą. Wykonując wiele czynności zabezpieczyli materiał dowodowy i dokonali ustaleń, które pozwoliły zatrzymać 4 podejrzane osoby na terenie Wrocławia. Są to trzej mężczyźni w wieku od 32 do 47 lat oraz 18-letnia kobieta. Policjanci podczas czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie blisko 115 tysięcy złotych oraz 8 tysięcy euro.

Wszyscy sprawcy usłyszeli zarzut oszustwa dokonanego wspólnie i w porozumieniu. Z uwagi na znaczną wartość utraconego mienia przewidziana kara może wynieść nawet 10 lat pozbawienia wolności. Decyzją Sądu Rejonowego w Pile dwóch mężczyzn w wieku 32 i 47 lat zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec ostatniego mężczyzny oraz 18-letniej kobiety prokurator zastosował dozór policyjny. Śledczy podkreślają, że sprawa jest w dalszym ciągu rozwojowa. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji tak jak przedstawiciele innych służb nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i środków płatniczych.

st. sierż. Wojciech Zeszot
KPP w Pile