Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego w Chodzieży

Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (utworzone w ramach partnerstwa, Fundacji AKME, Fundacji Ukryte Marzenia, Centrum Pomocy Specjalistycznej Remedium, Polskiego Stowarzyszenia Widoki oraz Powiatu Chodzieskiego)  od czerwca 2020 roku skupia się na niesieniu kompleksowej pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi, które przechodząc przez kryzys mogły znaleźć się w sytuacji zagrożenia wykluczeniem społecznym. W ramach prowadzonych działań pomoc mogą zyskać osoby borykające się z zaburzeniami psychicznymi oraz ich najbliżsi.

Głównym celem funkcjonowania Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Chodzieży jest udzielanie kompleksowego wsparcia, które niesie za sobą poprawę funkcjonowania społecznego oraz zdrowotnego u osób z zaburzeniami psychicznymi. Kilka miesięcy temu (w listopadzie 2021 roku)  ze wsparcia udzielanego przez centrum korzystało 199 osób dziś ta liczba to 305 osób. Zwiększające się zapotrzebowanie na profesjonalną  opiekę psychologiczną, czy psychiatryczną pokazuje, że w naszym otoczeniu coraz więcej osób wymaga pomocy i coraz chętniej po nią sięga, unikając tym samym negatywnych konsekwencji jakie mogłyby zaistnieć w chwilach gdyby takiej możliwości nie było.

Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego są szansą na poprawę funkcjonowania osób borykających się z zaburzeniami psychicznymi bądź będącymi w kryzysie psychicznym – dzięki funkcjonowaniu takich miejsc osoby wymagające kompleksowego wsparcia, mogą czuć się bezpieczniej, bo wiedzą gdzie mogą je uzyskać – Miłosz Kozłowski – psycholog.

W ramach projektu przewidziane jest wsparcie indywidualne wielu specjalistów w tym m.in. psychologa, psychiatry, prawnika, dietetyka, fizjoterapeuty, neurologopedy oraz każdego specjalisty, który przyczyni się do poprawienia stanu zdrowotnego uczestników.

Ponadto prowadzone są zajęcia w postaci grup wsparcia oraz oddziału dziennego, przeznaczonego dla osób dorosłych, u których rozpoznano zaburzenia psychiczne.  Oddział działa od poniedziałku do czwartku. Każdy uczestnik rozpoczynając proces zdrowienia uczęszcza na zaproponowane zajęcia takie jak: arteterapia, biblioterapia, zajęcia ruchowe, zajęcia relaksacyjne, muzykoterapia, praca z fizjoterapeutą, psychoedukacja. W ramach działalności oddziału dziennego każdy z uczestników może skorzystać także z konsultacji psychologicznych oraz psychiatrycznych.

Jeśli jesteś osobą potrzebującą darmowego, kompleksowego wsparcia, zgłoś się do punktu wsparcia Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego w Chodzieży, Chodzież, ul. Jagiellońska 5, tel. 507-475-843.

Projekt „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla mieszkańców Powiatu Chodzieskiego” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Starostwo Powiatowe w Chodzieży

srodowiskowe_centrum

srodowiskowe_centrum_03 srodowiskowe_centrum_02