Starostwo szuka oszczędności

Szukanie oszczędności w Starostwie i w jednostkach organizacyjnych, m.in. w szkołach i placówkach oświatowych podległych powiatowi pilskiemu zapowiedział 17 czerwca na konferencji prasowej Franciszek Tamas, starosta pilski. W sumie pracę do końca roku może stracić 200 osób.

– Istnieje ogromne ryzyko, iż konstrukcja budżetu, który został przygotowany w listopadzie 2014 r. jest konstrukcją bardzo ryzykowną, która wykazuje szereg niedoskonałości związanych z wydatkami i dochodami. Tą niedoskonałością jest największy przychód i wydatek budżetu powiatu pilskiego, jakim jest oświata. W szkołach pilskich, które prowadzi powiat, w których oferujemy naukę naszym uczniom demografia wyglądała następująco: rok 2000 – liczba oddziałów 330, liczba uczniów 973. Rok 2011 – liczba oddziałów 200, liczba uczniów 5295 i rok obecny 2014/2015 – liczba oddziałów 167 liczba uczniów 4487. Jest spadek liczby uczniów, a co za tym idzie jest mniejsza subwencja oświatowa, natomiast zatrudnienie pozostaje stabilne. Tak się nie da – mówi Franciszek Tamas, starosta pilski. – Decyzja Zarządu Powiatu po przemyśleniach jest taka, aby szukać oszczędności w administracji na poziomie 218 etatów. Jest to spadek o 24 etaty administracyjno-obsługowe w placówkach oświatowych, celem ratowania naszej pilskiej oświaty bez szkody dla poziomu nauczania, bez szkody dla wielkości oddziału, bez szkody dla kierunków nauczania. To jest ratunek i próba szukania zdrowych zasad ekonomicznych w powiecie pilskim. My nie wskazujemy nikogo imiennie. To dyrektorzy zdecydują. Nam się płaci nie za przyklejony do twarzy uśmiech, ale za to, żeby w sposób efektywny i skuteczny dbać o finanse powiatu pilskiego. Nie ma możliwości, aby szukać oszczędności na poziomie nauczania.  Ma on być jak najwyższy z kadrą dobrze zarabiającą – puentuje starosta.

Kolejnym ruchem będą zmiany w Starostwie Powiatowym. Tutaj również Starosta zapowiedział reorganizacje i redukcje etatów m.in. w administracji, obsłudze. W tym wszystkim, co się da, aby ratować finanse powiatu pilskiego. Dotyczy to ok. 15 osób.

(SE)

starostwo_szuka_oszczednosci10

starostwo_szuka_oszczednosci15 starostwo_szuka_oszczednosci11 starostwo_szuka_oszczednosci12 starostwo_szuka_oszczednosci13 starostwo_szuka_oszczednosci14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *