STOP! Mowie nienawiści, hejtowi i cyberprzemocy
Hejt, mowa nienawiści, cyberprzemoc i jego konsekwencje były tematem rozmów podczas spotkań z mieszkańcami i uczniami w powiecie złotowskim w ostatnim dniu października br., z inicjatywy posła Henryka Szopińskiego, przy współpracy z posłem Marcinem Józefaciukiem odbyły się spotkania w temacie hejtu, cyberprzemocy, mowy nienawiści i związanych z tym konsekwencjami”.
– W dzisiejszym świecie, w którym komunikacja online stała się nieodłącznym elementem codzienności, problem mowy nienawiści i hejtu stał się niezwykle istotny. Dlatego spotykamy się, aby spróbować przeciwdziałać, wspomóc szkoły, nauczycieli, rodziców a także was droga młodzieży – rozpoczął poseł Henryk Szopiński.
Według przekazów medialnych wszyscy w ostatnich latach byliśmy świadkami nadzwyczaj często pojawiających się w przestrzeni publicznej symboli i treści głoszących mowę nienawiści lub różnego rodzaju hejt wobec ludzi innych narodowości, pochodzenia czy wyznania.
– Hejt, często wyrażany w formie komentarzy w sieci, jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ pozostaje widoczny dla szerokiego grona odbiorców. Młodzież, będąc aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych, często staje się zarówno ofiarami, jak i sprawcami hejtu. Dlatego ważne jest, aby umieć rozpoznać, kiedy dana wypowiedź przekracza granice, a także znać sposoby przeciwdziałania – podkreśla poseł Szopiński.
Zastanawiamy się skąd w ostatnich latach pojawiały się w Polsce bardzo liczne przypadki stosowania mowy nienawiści oraz prezentowania postaw antysemityzmu, rasizmu. Off-line, w świecie poza internetem, wiele komentarzy zarówno słownych, jak i pisemnych, poprzez zdjęcia, a nawet zablokowania czy wykluczenia z grupy – to często stosowane formy.
– Dowiedziałem się nie tylko, że jestem satanistą i brudnopisem, ale również debilem, małpą i kryminalistą. I to są najmilsze komentarze, niemające pokrycia z rzeczywistością – wymienia poseł Józefaciuk.
– Wspieranie projektów młodzieżowych, które promują tolerancję, szacunek i przeciwdziałają dyskryminacji jest konieczne. Jako nauczyciel i dyrektor szkoły wielokrotnie miałem styczność z hejtem wśród uczniów i od razu reagowałem z pełną stanowczością. Jako osoba publiczna, która wystaje trochę z tłumu, byłem gotowy na hejt i otrzymywałem go co pewien czas, powoli kształtując w sobie umiejętność walki z tą formą agresji – mówił poseł Józefaciuk. – Wprowadzenie rozwiązań ustawowych mające na celu likwidację w przyszłości możliwości akceptowania, wspierania lub stosowania mowy nienawiści – jest niezbędne – oznajmili posłowie. – Nie ma zgody na hejt internetowy. Czas na realne wsparcie ofiar hejtu i edukację tych, którzy hejtują – apeluje poseł Józefaciuk.
Ważnym elementem walki z hejtem jest zaangażowanie rodziców i nauczycieli. Wspierając młodzież w budowaniu zdrowych relacji interpersonalnych, mogą pomóc im lepiej radzić sobie z agresją w sieci. Wspólne rozmowy o wartościach, szacunku i odpowiedzialności w internecie są kluczowe. – Nie pozwólmy na to by ktokolwiek wpływał jak postrzegamy siebie i świat. Pamiętajmy, że szukanie pomocy nie jest oznaką słabości lecz odwagi – podsumował na zakończenie poseł Szopiński. Spotkania w szkołach z młodzieżą w CKZiU w Złotowie, MOW w Jastrowiu, Zespole Szkół w Łobżenicy, następnie popołudniowe spotkania otwarte z mieszkańcami Jastrowia jak i Złotowa, cieszyły się sporą frekwencją i aktywnością.
Henryk Szopiński Poseł na Sejm RP
Przewodniczący Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej
Członek Komisji Kultury i Środków Przekazu
Członek Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
Członek Komisji Łączności z Polakami za Granicą
Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wspierania Twórców i Promocji Polskiej Muzyki Rozrywkowej
Biuro Poselskie
ul. Norwida 4, piętro 1, 77- 400 Złotów, tel. 694 55 22 88