Stop włamaniom do domów – hasło spotkania z seniorami

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu zorganizowali spotkania dla osób korzystających na co dzień z Dziennego Domu Pomocy w Wałczu. Spotkanie pod hasłem „Stop włamaniom do domów”, miało na celu ochronić osoby starsze przed niechcianymi konsekwencjami. Podczas spotkania przedstawione zostały wskazówki jak postępować by nie dać się okraść.

W Dziennym Domu Pomocy przy ulicy Kościuszki w Wałczu odbyło się spotkanie, które miało na celu ochronić osoby starsze przed niechcianymi sytuacjami. Seniorzy często mieszkają sami, a przestępcy są czujni i bezwzględni, natomiast  sezon letni sprzyja wyjazdom, lub wycieczkom plenerowym. Zdarza się, że wyjazd trwa kilka dni.

To okazje dla włamywaczy. Na ich działania często narażone są osoby starsze, które mieszkają samotnie. Udzielone wskazówki mają zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom. Dlatego nie dobrym pomysłem jest np. noszenie kluczy na wierzchu lub zostawianie ich „schowanych” w pobliżu wejścia do domu- przypominała policjantka. Trzeba także być czujnym w przypadku niezapowiedzianych wizyt obcych.

Często najlepszym zabezpieczeniem jest pomoc sąsiedzka. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej dobrze jest poprosić zaufaną osobę o opiekę nad mieszkaniem-dodawała st. asp. Beata Budzyń. Można także skorzystać z alarmów  i systemu monitoringu. Jedną z najpopularniejszych metod złodziei jest tzw. „kradzież na klamkę”.

Złodziej obchodzi domy czy mieszkania i po prostu chwytając za klamkę otwiera drzwi i zabiera to, co ma w zasięgu ręki, np. pozostawioną w przedpokoju torebkę. Te kradzieże potrafią się zdarzyć nawet w domu, kiedy obecna jest cała kilku osobowa rodzina, dlatego warto przekręcić zamek w drzwiach nawet, gdy jesteśmy w środku.

Dom i mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek całego życia, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Dlatego należy zastanowić się, czy zrobiliśmy wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamaniem do naszego domu lub mieszkania. Do włamania zachęcają otwarte okna, słabe drzwi, łatwe do otwarcia zamki i brak zainteresowania sąsiadów.  Policjanci wręczali seniorom ulotki ze wskazówki dotyczącymi postępowań w zapobieganiu kradzieżom oraz inne drobne upominki. Spotkanie przebiegało jak zawsze w miłej i kameralnej atmosferze.

KPP Wałcz

stop_wlamaniom

stop_wlamaniom_02 stop_wlamaniom_03 stop_wlamaniom_04 stop_wlamaniom_05 stop_wlamaniom_06 stop_wlamaniom_07 stop_wlamaniom_08 stop_wlamaniom_09