Strażacy będą współpracować ze studentami pilskiej PWSZ

To ciekawy zawód, w którym każdy dzień jest inny. 4 maja, w dniu Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy. Z tej okazji PWSZ w Pile oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile, podpisali umowę o współpracy. Umowę sygnowali bryg. Rafał Mrowiński, Komendant KP PS w Pile oraz prof. dr hab. inż. Henryk Tylicki, Prorektor PWSZ w Pile.

– To dla naszej uczelni wielki zaszczyt, że taką umowę dziś możemy podpisać z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile. Ta umowa daje nam pewną przesłankę, że to co czynimy jako Uczelnia, robimy dobrze. My będziemy czerpać z tej umowy korzyści i mam nadzieję, że strażacy również – mówi prof. dr hab. inż. Henryk Tylicki, Prorektor PWSZ w Pile.

– Nasza współpraca trwa już długo. Dziś ma miejsce przypieczętowanie naszej współpracy, które jest swoistą jaskółką, potwierdzającą że ona będzie dalej się rozwijała. Warto pogłębiać wiedzę praktyczną i teoretyczną. My jesteśmy bardziej praktykami i zwracamy się do was w celu pozyskania teorii dla naszych strażaków. Chcemy się spotykać na ćwiczeniach, manewrach ratowniczych i pogłębiać naszą widzę i umiejętności. Dziękuje za ten bardzo podniosły moment dla pilskich strażaków. Na tą okoliczność chciałbym przekazać od strażaków drobny upominek – gaśnicę z podziękowaniem za dotychczasową współpracę – dodaje Rafał Mrowiński, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pile.

Z umowy najbardziej skorzystają ratownicy medyczni z PWSZ, którzy będą mogli m.in. brać udział w ćwiczeniach organizowanych przez KP PSP. Uczestniczyć będą także w procesie doskonalenia z zakresu ratownictwa medycznego, organizowanego przez KP PSP dla strażaków PSP i OSP z terenu powiatu pilskiego. Umowa dotyczy również staży i praktyk studenckich oraz współpracy w zakresie konferencji i seminariów.

Pierwszą okazją do wspólnej współpracy były II Manewry Ratownictwa Medycznego dla strażaków powiatu pilskiego, które odbyły się 22 kwietnia na terenie miejscowości Luchowo – gmina Łobżenica. Przedstawiciele i studenci z kierunku ratownictwo medyczne z PWSZ w Pile czynnie włączyli się w prace komisji sędziowskich na poszczególnych założeniach. Była to też okazja do zaprezentowania karetki, którą pilska Uczelnia dysponuje.

W Polsce, w Państwowej Straży Pożarnej służbę pełni blisko 30 tys. strażaków. W 2016 roku jednostki PSP interweniowały ponad 446 tys. razy. Strażaków zawodowych wspierają jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Oni również 4 maja obchodzili swoje święto.

Sebastian Daukszewicz

strazacy_ze_studentami_w_pwsz00

strazacy_ze_studentami_w_pwsz15 strazacy_ze_studentami_w_pwsz01 strazacy_ze_studentami_w_pwsz02 strazacy_ze_studentami_w_pwsz03 strazacy_ze_studentami_w_pwsz04 strazacy_ze_studentami_w_pwsz05 strazacy_ze_studentami_w_pwsz06 strazacy_ze_studentami_w_pwsz07 strazacy_ze_studentami_w_pwsz08 strazacy_ze_studentami_w_pwsz09 strazacy_ze_studentami_w_pwsz10 strazacy_ze_studentami_w_pwsz11 strazacy_ze_studentami_w_pwsz12 strazacy_ze_studentami_w_pwsz13 strazacy_ze_studentami_w_pwsz14