Studenci ratownictwa z PWSZ otrzymali karetkę
W poniedziałek, 5 października, w dniu inauguracji Roku Akademickiego 2015/2016, która kończy obchody Jubileuszu 15-lecia PWSZ w Pile, odbyło się uroczyste przekazanie karetki pogotowia marki Mercedes-Benz dla kierunku ratownictwo medyczne. W ciągu zaledwie kilku miesięcy udało się zgromadzić środki pieniężne od samorządów, lokalnych instytucji i przedsiębiorców, dzięki którym marzenie studentów stało się realne. W uroczystości uczestniczył m.in. Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
– Przekazujemy dziś nowoczesną kartkę, która będzie służyć studentom ratownictwa medycznego. Nie ma lepszych możliwości kształcenia praktycznego niż w takim mobilnym laboratorium. Ona jest przemyślana w taki sposób, aby kształcenie było na jak najwyższym poziomie. Kartka ta ma też również cel społeczny. Będziemy też kształcić naszych studentów, zabezpieczając wszelkie akcje społeczne, imprezy masowe, a jak formuła prawna pozwoli także będziemy się włączać w pomoc medyczną. Ważne jest to, że darczyńcy zauważyli potrzebę, aby ta karetka w PWSZ się znalazła i za to dziękuję – mówi Rektor PWSZ im. Stanisława Staszica w Pile, prof. nadzw. dr hab. Donat Mierzejewski.
Zakup karetki został sfinansowany przez: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Pilski, Miasto Piła, Zakłady Mięsne HS, Kancelarię Adwokatów i Radców Prawnych Wyrwa i Wspólnicy, firmy Nord Partner, Iglak, Philips, Furman Nieruchomości oraz Nadleśnictwa: Kaczory, Okonek i Kalisz Pomorski.
Akcję zakupu karetki rozpoczęli, na początku tego roku, wykładowca i studenci ratownictwa medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile – mgr Damian Garlicki oraz studenci Kamil Wlizło i Marcel Szarajew.
– Gdy dziś patrzę na naszą karetkę jestem dumny ze swoich studentów. Oni wykonali kolejne zadanie, które zostało im powierzone. Dzięki sponsorom pozyskaliśmy karetkę, która będzie służyła nie tylko studentom, ale mam nadzieję, że miastu Piła, powiatowi czy całemu regionowi północnej wielkopolski. Ta Uczelnia zasługuje na to, aby cieszyć się tym, co mamy, chwalić naszych studentów, pokazywać ich i być dumną z ludzi, jacy wychodzą, co roku z naszych murów. Sprzęt, który jest w karetce jest z najwyższej półki, najnowocześniejszy a sama karetka wzbudza zachwyt, podziw a nawet zazdrość – mówi mgr Damian Garlicki.
Nowa kartka jest wyposażona m.in. w defibrylator, deskę ortopedyczną, krzesło kardiologiczne, nosze podbierakowe, szyny Kramera czy w pompę infuzyjną. Karetka została wyposażona w specjalistyczną radiostację, którą ufundowało miasto Piła.
Sebastian Daukszewicz