Świąteczna Zbiórka Żywności już w ten weekend!

Pilski Bank Żywności  dwa razy w roku organizuje Świąteczne  Zbiórki Żywności, podczas których zbierana jest żywność w sklepach oraz darowizny w internecie. Tegoroczna stacjonarna  zbiórka  pod hasłem “Święta godne, a nie głodne odbędzie się w dniach 25-26 listopada w ponad 500 miastach w Polsce.

Obecnie żyjemy w naprawdę ciężkich czasach. Podwyżki cen sprawiły, że w skrajnym ubóstwie znajduje się 1,6 mln Polaków, a wiele osób nierzadko większą część przychodu musi przeznaczać na żywność. Podczas zbliżającego się okresu bożonarodzeniowego nie zapominajmy o najbardziej potrzebujących, którzy nie mają możliwości spędzenia Świąt w gronie najbliższych, przy stole pełnym potraw.

– Przed nami kolejna zbiórka żywności, ale nie taka sama jak poprzednie. Wszyscy obserwujemy co się dzieje dookoła z żywnością. Widzimy jak ona drożeje. Tak nie było od 20 lat, kiedy robimy zbiórki. Wielu ludzi stać na mniej i oni z lękiem myślą nad tegorocznymi świętami. Nie stać ich raz w roku na zakup lepszych produktów na świąteczny stół. Chcemy poprzez naszą zbiórkę żywności zaproponować klientom wchodzącym do sklepów, marketów by pomyśleli o tych biedniejszych z Piły i okolicy. Mamy też gości z Ukrainy, a nie wiemy, czy ich do świąt nie przybędzie jeszcze więcej. Dlatego w ostatni weekend listopada w piątek i sobotę większości sklepów wolontariusze będą prosić o okazanie serca tym którym jest szczególnie trudno. Przekażmy im chociaż kilogram mąki, olej, mąkę czy też luksusowe produkty  takie jak kawa, czy słodycze dla dzieci.  Czyli to samo co byśmy mogli położyć na swoim świątecznym stole. Nigdy mieszkańcach się nie zawiedliśmy i mam nadzieję, że tym razem będzie tak samo – mówi Mieczysław Augustyn, prezes Pilskiego Banku Żywności.

– Chcemy, aby to była zbiórka masowa. Niech każdy przekaże ile może, nawet jeden produkt nas ucieszy.  A z małych rzeczy uzbiera się duża ilość produktów, które jeszcze przed świętami rozdysponujemy wśród podopiecznych MOPS w Pile. Chcemy, aby wybrzmiało, że społeczeństwo Piły nie jest obojętne na drugiego człowieka i dzieli się z potrzebującymi czym możemy – dodaje Stanisław Borecki , dyrektor PBŻ.

W dniach 25-26 listopada w wybranych sklepach staną specjalne kosze, w których będzie można umieszczać produkty spożywcze  dla najbardziej potrzebujących osób. Na liście produktów które warto przekazać  znajdują się m.in. mąka, makarony, kasza, ryż, konserwy, olej, cukier, słodycze, kawa, wszelkiego rodzaju produkty o długim terminie przydatności do spożycia. Do zbiórki zaangażowanych zostanie w Pile ponad 200 wolontariuszy w tym osoby z Zakładu Aktywności Zawodowej.

Ponadto, do 26 grudnia otwarta będzie zbiórka pieniężna online https://zbiorkazywnosci.pl/  Dzięki darowiznom będzie można  kupić takie produkty jak olej, mąka, cukier, makaron, ryż, konserwy czy słodycze, dbając w ten sposób o zapewnienie osobom potrzebującym pełnowartościowych posiłków.

Sebastian Daukszewicz

swiateczna_zbiorka

swiateczna_zbiorka_02 swiateczna_zbiorka_03 swiateczna_zbiorka_04 swiateczna_zbiorka_05 swiateczna_zbiorka_06 swiateczna_zbiorka_07