Świąteczne zakupy w internecie? Sprawdź na co uważać

Przesyłki spoza Unii Europejskiej są kontrolowane przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).  Kupując prezenty na zagranicznych portalach zakupowych zwracaj uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa i nie daj się nabrać na podróbki.  Sprawdź jakie formalności podatkowe wiążą się z zamówieniami przysyłanymi zza granicy.

Grudzień to czas przedświątecznych zakupów, które coraz chętniej robimy przez internet, często korzystając również z zagranicznych portali zakupowych. Na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać i zamiast wymarzonego markowego produktu nie trafić na podróbkę?

„Jeśli kupujesz towar od sprzedawcy spoza Unii Europejskiej, musisz wiedzieć, że każda paczka po przekroczeniu polskiej granicy jest kontrolowana przez KAS” – mówi Małgorzata Spychała-Szuszczyńska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Towary są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa zawartych w niej produktów (zgodność z normami UE) oraz ochrony własności intelektualnej. Jeśli okaże się, że produkt, który kupiłeś jest podróbką, paczka jest zatrzymywana, a ty ponosisz konsekwencje. Tracisz więc pieniądze i zakupiony towar. Jak się przed tym uchronić?

Sprawdź od kogo kupujesz

Internetowe oferty kuszą atrakcyjnymi cenami, często niższymi niż w sklepach stacjonarnych. Warto jednak uważać na te wyjątkowo tanie – znacząco niższa cena może bowiem świadczyć o tym, że nie mamy do czynienia z oryginalnym towarem. Zanim klikniesz „Kupuję”, sprawdź też regulamin sklepu internetowego aby upewnić się, że nie ma w nim zapisów ograniczających prawa konsumenta, lub świadczących o tym, że sprzedawca w rzeczywistości jest jedynie pośrednikiem w transakcji z innym podmiotem. Ta ostatnia sytuacja powinna wzbudzić szczególną czujność.

Kiedy cło, a kiedy tylko VAT?

Zwróć też uwagę skąd jest wysyłany towar (czy jest to Polska, jeden z krajów Unii Europejskiej, czy też dostawca spoza UE – w każdym z tych przypadków obowiązują inne przepisy, szczególnie w kwestii opłaty cła i podatków). W przypadku przesyłek spoza Unii Europejskiej, z cła zwolnione są towary o wartości do 150 EUR, ale pamiętać trzeba także o innych podatkach krajowych.

Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu

swiateczne_zakupy

swiateczne_zakupy_02 swiateczne_zakupy_03