Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

30 września od kilku lat organizowany jest „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”. W tym roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich aktywnie włączyli się do obchodów. Wszystko po to, aby propagować naukę i przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia w przyjemny, zabawowy i niecodzienny sposób, bo nie oszukujmy się, jest ona nam potrzebna bardzo często. Koordynatorem akcji była Barbara Plucińska – wychowawca świetlicy.

Akcja przebiegała dwuetapowo. Etap pierwszy został przeprowadzony w murach szkolnych i wzięli w nim udział wszyscy chętni uczniowie. Mogli oni sprawdzić swoje umiejętności losując zadania matematyczne z zakresu mnożenia. Każdy, kto odpowiedział prawidłowo, otrzymał emblemat z tytułem eksperta tabliczki mnożenia oraz słodki upominek. Uczniowie bardzo chętnie włączali się do zabawy. Wielu z nich ustawiło się w długiej kolejce do odpowiedzi.

Drugi etap był przeprowadzony w formie małego happeningu. Uczniowie z kolorowymi plakatami i transparentami wyszli na ulice Piły jako patrol egzaminacyjny i do matematycznej zabawy zachęcali mieszkańców naszego miasta. Większość dzieci, młodzieży oraz dorosłych chętnie próbowali swoich sił w zmaganiu z tabliczką mnożenia. Byli jednak i tacy, którym nagle bardzo się spieszyło i nie mieli czasu. Troje z nich nawet przyznało się, że na pewno sobie nie poradzi.

Podczas wędrówki ulicami Piły „piątkowicze” odwiedzili między innymi Urząd Miasta. Do odpowiedzi ze znajomości tabliczki mnożenia zostali wywołani Przewodniczący Rady Miasta – Rafał Zdzierela oraz Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu – Sebastian Dzikowski. Następnie mali propagatorzy liczenia udali się do Regionalnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej gdzie przeegzaminowali Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Joannę Wyrwę – Krzyżańską. Dzieci ze swoją akcją trafiły również do redakcji Tygodnika Pilskiego i przepytały niemalże całą redakcję. Choć jej pracownicy na ogół posługują się piórem, z tabliczki mnożenia odpowiadali śpiewająco.

Wszędzie uczniowie spotkali się z bardzo miłym przyjęciem. Dorośli, mimo że taka zamiana ról bywa niekiedy stresująca, świetnie poradzili sobie na egzaminie z tabliczki mnożenia.

Barbara Plucińska, Katarzyna Bruzda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *