Świetne spotkanie o historii Piły i osiedla Koszyce
Historia i tajemnice. Te dwa pojęcia są od wieków ze sobą powiązane. To właśnie tajemnica skrywająca zamierzchłe czasy powoduje, że sięgamy po książki historyczne, odwiedzamy miejsca wielkich bitew lub oglądamy programy dokumentalne. Tymi słowami Krzysztof Oleksy rozpoczął pierwsze w tym roku spotkanie Zaczytanych Kinomanów, na którym historia i tajemnice grały pierwsze skrzypce.
Razem z zaproszonymi gośćmi Maciejem Usurskim – historykiem z Muzeum Stanisława Staszica i Sebastianem Daukszewiczem – pomysłodawcą filmów o historii Piły rozmawialiśmy o dziejach osiedla Koszyce. Spotkanie przyciągnęło wielu mieszkańców Piły, a lokal pękał w szwach.
Podczas rozmowy okazało się, że największymi trudnościami podczas tworzenia filmu były zezwolenia na filmowanie w Elektrowni Koszyce oraz dokumentacja zdjęciowa z okresu powojennego. Na szczęście pozwolenie na filmowanie uzyskano i co ciekawe pozyskano także zdjęcia dokumentujące prace budowlane. Są to jedyne znane zdjęcia ukazujące proces budowy elektrowni.
Dużym wyzwaniem dla twórców była także praca w terenie. Filmowanie uzależnione było od pogody, a nie zawsze była ona łaskawa.
Projekcja filmu „Osiedle Koszyce dawniej i dzisiaj” wzbudziła wiele emocji i wspomnień z minionych lat. Film zrodził kolejne pytania dotyczące historii Koszyc. Okazuje się, bowiem, o czym mało kto wiedział, że na istniejącym do dzisiaj strumieniu przy ulicy Koszyckiej przebiegała dawniej granica Księstwa Warszawskiego. Ciekawą informacją jest także fakt, że na cyplu nad Zalewem Koszyckim istniał kiedyś cmentarz.
Historia Piły wciąż skrywa wiele tajemnic. Każdy z mieszkańców może przyczynić się do ich odkrycia. Dlatego też na zakończenie spotkania padł apel do mieszkańców, którzy mają archiwalne zdjęcia, relacje lub filmy dokumentujące życie Piły o przekazywanie ich pilskim historykom.
Rozwiązany także został konkurs, w którym nagrodą była książka autorstwa pilanki Piete Kuhr „Wojenny dziennik dziewczynki 1914-1918” ufundowana przez Dom Księgarski MJL. Zwycięzcą okazał się Marcin Górawski.
W podziękowaniu od Zaczytanych Kinomanów goście otrzymali książki „Wielka ucieczka. Prawdziwa historia” a od Herbaciarnio-warsztatowni KUBEK piękne świece z ręcznie malowanym logo kawiarni.
Po części historycznej miłośnicy książek i filmów rozmawiali o nadchodzących premierach kinowych i książkach.
Kolejne spotkanie w lutym, a w kwietniu Zaczytani zapowiadają kolejną niespodziankę.
Film Osiedle Koszyce Dawniej i Dzisiaj do obejrzenia pod linkiem
https://www.youtube.com/watch?v=F_-lOrQss5Q
Tekst: Krzysztof Oleksy
Zdjęcia: Justyna Smoguła