Święto Lasu

Ponad 2 tysiące dębów posadzili uczestnicy regionalnego Święta Lasu, które odbyło się 24 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Lipka. W tym samym dniu dęby sadzili także leśnicy z Nadleśnictwa Złotów, którzy odnawiali powierzchnię w Leśnictwie Witrogoszcz. Wspólne sadzenie drzew jest inicjatywą Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP, który nawiązuje do tradycji międzywojennej, kiedy prezydent RP razem z leśnikami sadził las i patronował obchodom Dni Lasu.

W Leśnictwie Lipka dęby sadzili uczniowie Gimnazjum z Lipki, którzy dzień wcześniej pisali egzamin gimnazjalny, przedstawiciele lokalnych zakładów pracy oraz służb mundurowych, samorządowcy, radni oraz leśnicy.

– Zalesienia i odnowienia to najpiękniejszy moment w pracy leśników – powiedział Janusz Perkowski zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, który przypomniał także o różnych funkcjach, spełnianych przez las podczas jego życia.

– Nie ma lepszego związania człowieka z przyrodą niż posadzenie przez niego drzewa – dodał Janusz Grabowski nadleśniczy Nadleśnictwa Lipka zachęcając do wspólnego sadzenia dębów.

A była to praca niełatwa, ponieważ 3-letnie drzewka były sadzone na trudnym terenie, obfitującym w pnie pozostawione po zrębie. Jednak po wysłuchaniu fachowych wskazówek na temat sposobu sadzenia, których udzielił leśniczy Benon Bonin, ponad setka osób z werwą zabrała się do pracy.

– Pierwszy raz sadziliśmy las i bardzo podoba się mam się ta inicjatywa, tym bardziej, że wcale się nie zmęczyliśmy – twierdzili gimnazjaliści. Starsze osoby natomiast z sentymentem wspominały czasy, kiedy jako uczniowie także sadzili las, który cały czas oglądają jak rośnie.

Również uczestnicy tegorocznego Święta Lasu będą mogli powracać do posadzonych przez siebie dębów i obserwować ich rozwój. W nadleśnictwie znajduje się bowiem wykaz uczestników święta oraz informacja, gdzie znajdują się posadzone przez nich drzewka. A podpisy uczestników prac odnowieniowych widnieją na tablicy pamiątkowej. Sadzenie zakończyło się odśpiewaniem „Sto lat” dla nowo posadzonego lasu oraz piknikiem edukacyjnym.

Grażyna Wolska
rzecznik prasowy
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych
w Pile

swieto_lasu10

swieto_lasu13 swieto_lasu11 swieto_lasu12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *