Symboliczne nadanie imienia skwerowi Kardynała Ignacego Jeża

16 października przypadała 7. rocznica śmierci pierwszego biskupa naszej diecezji Koszalińsko –Kołobrzeskiej, śp. kard. nominata Ignacego Jeża. W Pile w samo południe odbyło się symboliczne nadanie imienia skweru Kardynała Ignacego Jeża oraz zaprezentowano wizualizację tego miejsca.

Oczywiście, jeśli nowa Rada Miasta uchwali budżet, w którym na ten cel będą zapisane pieniądze. Po krótkiej uroczystości przy Skwerze w pobliskim Muzeum Okręgowym w Pile odbyło się otwarcie wystawy przedstawiającej życie Kardynała. Mimo zaproszenia, które zostało wysłane, na czwartkowej uroczystości zabrakło władz duchownych.

– To skromne spotkanie przy zbiegu ulic 11 Listopada i Browarnej ma zwrócić uwagę, że miasto ma nowego patrona, że kolejny fragment miasta otrzymuje opiekuna, a równocześnie zaczynamy o ten fragment miasta w sposób wyjątkowy dbać. Dziś są z nami osoby, które miały kontakt osobisty z kardynałem, a jednocześnie są współautorami uchwały z 31 lipca Rady Miasta Piły o nadaniu skwerowi u zbiegu ulic 11 Listopada i Browarnej imienia zmarłego kardynała. Są to osoby o rożnych poglądach politycznych, bo my tu nie mówimy o polityce. Mówimy o człowieku, który miał realny i rzeczywisty wpływ na to m.in., że została utworzona Diecezja, że stosunki miedzy Polakami a Niemcami zaczęły układać się lepiej. To są niektóre zasługi, dla których dzisiaj się spotykamy – mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.

Księża od jakiegoś czasu zapowiadali, że nie wezmą udziału w jego uroczystym otwarciu, ponieważ miejsce skweru jest nieodpowiednie. Znając stanowisko duchownych, prezydent Piły wysłał zaproszenie do biskupa Edwarda Dajczaka. Niestety według prezydenta Piły ambicje osobiste wygrały z dobrem wspólnym. Zapowiada jednak, że zaproszenie na przyszłoroczne otwarcie skweru wyśle do księży oraz ma nadzieje na szybkie chrześcijańskie pojednanie w tej wspólnej sprawie.

Sebastian Daukszewicz

symboliczne_nadanie10

symboliczne_nadanie39 symboliczne_nadanie11 symboliczne_nadanie12 symboliczne_nadanie13 symboliczne_nadanie14 symboliczne_nadanie15 symboliczne_nadanie16 symboliczne_nadanie17 symboliczne_nadanie18 symboliczne_nadanie19 symboliczne_nadanie20 symboliczne_nadanie21 symboliczne_nadanie22 symboliczne_nadanie23 symboliczne_nadanie24 symboliczne_nadanie25 symboliczne_nadanie26 symboliczne_nadanie27 symboliczne_nadanie28 symboliczne_nadanie29 symboliczne_nadanie30 symboliczne_nadanie31 symboliczne_nadanie32 symboliczne_nadanie33 symboliczne_nadanie34 symboliczne_nadanie35 symboliczne_nadanie36 symboliczne_nadanie37 symboliczne_nadanie38