Syndrom urologiczny kotów

milusinscy

 

Mój 5 letni kocur, od jakiegoś czasu, ma problemy z oddawaniem moczu. Wchodzi do kuwety i nie może się załatwić. Czytałam, że może to być syndrom urologiczny kotów, często powodowany przez stres. Mój kot jest strachliwy i zauważyłam, że nowe osoby w domu wywołują u niego stres, co zbiega się później z problemami z oddawaniem moczu. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Iwona z Piły.

Pani Iwono, syndrom urologiczny kotów (znany także jako SUK/FLUTD) to jedynie zespół objawów klinicznych (a nie konkretna jednostka choroba) dotyczący dolnych dróg moczowych kotów, najczęściej występujący u kastrowanych kocurów.

Objawy są wynikiem częściowego lub całkowitego zatkania cewki moczowej i obejmują przede wszystkim częste próby oddawania moczu, kropelkowanie zamiast załatwiania się pełnym strumieniem (niektóre koty zupełnie przestają oddawać mocz), obecność krwi w moczu, miauczenie podczas oddawania moczu, załatwianie się poza kuwetą, częste wylizywanie okolic narządów płciowych. Do tego mogą dochodzić objawy ogólne, takie jak osowienie lub napięcie grzbietu i powłok brzusznych, wskazujące na ból i dyskomfort.

W przypadku zaobserwowania podobnych objawów u swojego kota, właściciel powinien niezwłocznie udać się z nim na wizytę lekarską, ponieważ zatrzymanie oddawania moczu jest sytuacją zagrażającą zdrowiu a nawet życiu zwierzęcia. Pęcherz moczowy wypełniony przez długi czas może przyczynić się do powstania ostrej niewydolności nerek oraz do mocznicy, czyli zatrucia ubocznymi produktami przemiany materii. W ekstremalnych przypadkach wypełniony pęcherz może pęknąć.

Niestety nie wystarczy stwierdzić, że kot ma syndrom urologiczny. Najważniejsze jest zdiagnozowanie przyczyny występujących objawów. Do wystąpienia syndromu mogą przyczynić się infekcje bakteryjne dolnych dróg moczowych, wady anatomiczne, skłonności genetyczne, otyłość i brak ruchu, nowotwory pęcherza i cewki moczowej oraz kamienie w pęcherzu moczowym.

Jedną z częstszych przyczyn jest FIC, czyli idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego. FIC polega na nawracających objawach stanu zapalnego pęcherza niemających podłoża bakteryjnego. Głównym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju FIC jest stres, związany najczęściej z przeprowadzką, zaburzeniem codziennej rutyny kota, lub tarcia wewnątrz grupy społecznej, w której żyje kot.

Leczenie FLUTD zależy od rodzaju pierwotnej przyczyny. Nawrót objawów obserwuje się zazwyczaj przy kamieniach w pęcherzu moczowym, lub zdiagnozowanym FIC. W takim przypadku bardzo ważne jest dalsze postępowanie leczniczo-terapeutyczne. Warto zacząć karmić kota o regularnych porach w myśl zasady – mało a często. Należy przestrzegać diety, którą przepisze kotu lekarz. Zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej wody, a najlepiej zainwestować w miskę typu fontanna, która zachęci kota do zwiększonego pobierania wody. Kot powinien mieć dostęp do odpowiedniej ilości kuwet, czyli tyle kuwet w domu ile jest kotów + 1. Kuwety powinny być dostosowane do preferencji kota, zarówno, jeśli chodzi o kształt i wysokość, jak i o rodzaj żwirku i jego głębokość. W przypadku FIC podstawą jest minimalizowanie stresu u kota oraz odpowiednia „kotyfikacja” domu, czyli przystosowanie miejsca zamieszkania do potrzeb kota. Właściciel powinien także uważnie obserwować kota w ciągu dnia, aby odkryć czynniki stresujące zwierzę i je wyeliminować.

Lek. wet. Katarzyna Jaworska

Zapraszam wszystkich Czytelników do lektury poprzednich zagadnień, na naszą stronę www.weterynarz.pila.pl.

Maciej Skowyra
Lekarz weterynarii
Specjalista chorób psów i kotów
Właściciel
Przychodni Weterynaryjnej „AS”
Piła, ul. Mieszka I 17
Tel. 067 215 34 04
www.weterynarz.pila.pl

Drodzy Państwo! Jeżeli macie jakiekolwiek problemy natury zdrowotnej bądź żywieniowej z Waszym pupilem, piszcie na adres redakcji: „Tętno Regionu”, ul. 11 Listopada 40, pok. 101, 64-920 Piła.

Nasz konsultant – lekarz weterynarii Maciej Skowyra i zespół jego lekarzy odpowiedzą na Wasze pytania i rozwieją każdą wątpliwość.

Fot. kotymainecoon.pl