„Szejnfeld plus”
„Szejnfeld plus” – takie miano otrzymał dzisiaj senator Ziemi Pilskiej, który w Senacie zgłosił ponad 300 poprawek do ustawy zwanej „Tarcza 6.0”. – To nie tarcza, ale durszlak, gdyż posiada wiele dziur. Nie przewiduje bowiem potrzebnej pomocy dla większości zawodów, firm oraz ich pracowników z branż zagrożonych skutkami pandemii, co budzi całkowite zdumienie – mówi senator Adam Szejnfeld z Koalicji Obywatelskiej.
W sobotę Senat zakończył pracę nad kolejną antycovidową ustawą zwaną „Tarcza 6.0”. Według senatorów Koalicji Obywatelskiej rząd w sposób skandaliczny zawęził pomoc tylko do wąsko określonych dziedzin, a dodatkowo jeszcze w ramach tych wybranych branż jednym podmiotom chciał udzielać pomocy a innym… już nie!
– Dobrym tego przykładem są piloci i przewodnicy turystyczni. PiS chciał dać pomoc tylko dla przewodników w muzeach, ale innym przewodnikom już jej odmówił. Tak więc ludzie, którzy od wielu już miesięcy nie mają z czego żyć, bo krajowych turystów jest mało, a zagranicznych prawie wcale, gdyby nie nasze poprawki, nie mogliby liczyć na żadną pomoc. W podobnej sytuacji zostawiono hotele i obiekty świadczące usługi noclegowe. Nie przeodziano też właściwej pomocy dla gastronomii, w tym na przykład całkowicie pominięto katering. Podobnie, jeśli chodzi o handel. Trzeba było uzupełnić ustawę na przykład o pomoc dla branży obuwniczej i meblarskiej, a także o małe sklepy, w tym sklepiki szkolne. Całkowicie na przykład zapominano także o taksówkarzach, którym obroty spadły nawet po 80%. Nie przewidziano też pomocy dla branży targowej, kongresowej, wystawienniczej, a szczególnie dla podwykonawców tych firm, bez których żadne konferencje czy kongresy się nie odbywają. – komentuje senator z Wielkopolski, sprawozdawca ustawy w Senacie i autor największej liczby poprawek.
Senator Adam Szejnfeld zgłosił poprawki mające na celu objecie pomocą państwa także te przedsiębiorstwa, które powstały dopiero w bieżącym roku (PiS o nich nie pomyślał) oraz wydłużył okres możliwej pomocy dla wszystkich firm. Inne zaproponowane przez niego rozwiązania spowodują możliwość zwalniania przez gminy przedsiębiorstw z podatku od nieruchomości, a także innych opłat stałych, które muszą uiszczać, nawet jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej. Największą liczbą poprawek stanowiły jednak te, które rozszerzały katalog kodów PKD o te zapomniane przez PiS. I tak, dzięki przyjętym przez Senat poprawkom na pomoc w postaci dodatkowego postojowego dla pracowników oraz zwolnień ze składek na ZUS będą mogli teraz liczyć także m.in:
– taksówkarze
– biura turystyczne i pośrednicy turystyczni
– przewodnicy i piloci wycieczek
– hotele i inne obiekty noclegowe
– firmy sprzątające i piorące
– zakłady fryzjerskie i kosmetyczne
– drogerie
– kwiaciarnie
– małe sklepiki, w tym sklepiki szkolne
– cukiernie i piekarnie
– sklepy obuwnicze i meblarskie
– gastronomia, w tym i katering
– szkoły językowe
– wydawcy gazet i czasopism
– produkcja filmowa i agencje artystyczne
– agencje reklamowe
– przedsiębiorstwa targowe, konferencyjne i wystawiennicze
– fitness oraz kluby sportowe
Anna Karmowska
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile