Szejnfeld w obronie praw obywatelskich
Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności, praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem każdego, w tym przede wszystkim władzy publicznej. W Polsce na straży tych praw stoi Konstytucja. Wspomniane idee i zasady są bardzo ważne dla senatora Adama Szejnfelda, dlatego podjął się pracy nad ustawą, która ma przywrócić w określonych sytuacjach prawo obywateli do sądu.
Senator Adam Szejnfeld, reprezentując trzy senackie komisje wniósł pod obrady Senatu projekt ustawy zmieniającej ustawę o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych oraz ustawę o scalaniu i wymianie gruntów. W tych bowiem aktach doszło do naruszenia prawa obywatela do sądu, o której mówią przepisy art. 45 i 77 Konstytucji RP.
Wolność oznacza zakaz ingerowania czynników zewnętrznych (np. władz) w sferę decyzji jednostki. Ma charakter uniwersalny – obejmuje zarówno sfery życia prywatnego jak i publicznego. Dlatego ingerencja władzy publicznej w wolność jednostki może nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach i być uzasadnione przyczynami wymienionymi w Konstytucji.
Instytucja stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa – która znalazła się w projekcie prezentowanym przez senatora Szejnfelda – naprawiając przytoczone ustawy – przywróci prawo obywateli do sądu w przypadku wydania przez organ administracji błędnej decyzji i stworzy możliwość dochodzenia swoich praw przed sądem oraz uzyskania odszkodowania od państwa. Ustawa jednocześnie będzie pozwalała realizować zarówno zasadę praworządności, jak i zasadę zaufania obywatela do państwa, a co ważne wzmocni także funkcjonowanie takich zasad jak: zasada bezpieczeństwa prawnego, pewności prawa i stabilności stosunków.
W dniu 18 czerwca ustawa została w głosowaniu przyjęta przez Senat stosunkiem głosów 97 za, 1 przeciw i 0 wstrzymujących się. Ustawa teraz trafi do Sejmu.
Anna Karmowska
Dyrektor Biura Senatorskiego
Biuro Adama Szejnfelda