Szkolenie młodzieży podstawą odbudowy żużla w Pile

W sezonie 2022, po ponad dwóch latach przerwy, na mapę ośrodków żużlowych w Polsce wróciła Piła. Działacze Żużlowego Klubu Sportowego „Polonia Piła” od początku podkreślali, że jednym z ich priorytetów jest szkolenie własnych wychowanków.

Władze odbudowującego sport żużlowy w Pile ŻKS Polonia Piła zapowiadały, że jednym z priorytetów klubu będzie stworzenie szkółki żużlowej, która przygotowywać będzie młodych adeptów z Piły i okolic do profesjonalnego uprawiania tego sportu. Słowa szybko zamieniły się w czyny i 12 marca adepci szkółki żużlowej wyjechali na swój pierwszy trening na torze w Gnieźnie.

– Trener Waldemar Cisoń przeprowadził na początku marca wstępny nabór do pilskiej szkółki żużlowej – przypomina Kierownik Klubu Andrzej Matkowski. – Początkowo skupiliśmy się na adeptach, którzy wcześniej mieli już styczność z żużlowymi motocyklami – wyjaśnił Andrzej Matkowski.

Początkowo treningi szkółki były utrudnione ze względu na brak dostępności pilskiego toru. Dlatego też pierwsze treningi adepci odbywali na torach w Gnieźnie, Bydgoszczy i na małym torze w Toruniu. – Jesteśmy wdzięczni władzom klubów, które udostępniły nam swoje tory – przekazał nam Andrzej Matkowski. – Dzięki temu szkółka mogła rozpocząć treningi wcześniej, a nie czekać do połowy kwietnia, kiedy gotowy do użytkowania był pilski tor – kontynuuje Kierownik ŻKS Polonia Piła.

Zajęcia szkółkowiczów na torach żużlowych nie byłyby możliwe bez zaangażowania wielu osób. Nad organizacją szkółki czuwał menedżer zespołu Ryszard Dołomisiewicz, w kompletowaniu sprzętu pomogli seniorzy ŻKS Polonia Piła, a o sprawność motocykli dbał klubowy mechanik Krzysztof Grzegorowski, który poza pracą przy sprzęcie, kompletował na bieżąco niezbędny sprzęt i uzupełniał części, które ulegały zniszczeniu, a także uczył adeptów pracy przy motocyklach.

Na początku w szkółce żużlowej ŻKS Polonia Piła trenowało 10 adeptów. – W imieniu Klubu chciałbym przy okazji złożyć serdeczne podziękowania władzom Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile, które umożliwiły naszym najmłodszym zawodnikom treningi na obiektach uczelni – skomentował Andrzej Matkowski. Z czasem część trenujących adeptów zdecydowało się jednak na skupienie na pracy przy sprzęcie. – Adepci garnęli się do obowiązków mechanika żużlowego – informuje Kierownik ŻKS Polonia Piła. Od pierwszego meczu ligowego drużyny w Poznaniu część adeptów regularnie pomagała przy sprzęcie starszym kolegom, a później także lepiej radzącym sobie szkółkowiczom – przekazał Andrzej Matkowski.

Pierwszym ważnym sprawdzianem dla adeptów był egzamin na licencję „Ż”, który odbył się we Wrocławiu 30 maja. – Trener wraz z menedżerem zdecydowali, że do tego egzaminu przystąpi czterech naszych adeptów – informuje Andrzej Matkowski. – Cała czwórka miała możliwość uczestniczenia wraz z drużyną w meczu ligowym w Opolu i stamtąd udała się do Wrocławia. Wszyscy bez problemów zaliczyli część pisemną egzaminu, niestety tym razem jeszcze nie udało im się pozytywnie przejść części praktycznej – dodał Kierownik Klubu.

Postępy adeptów nie uszły uwadze sponsorów. Na początku czerwca kompletny motocykl dla szkółki przekazała firma ORCA Precision Parts Sp. z o. o., a wkrótce klub przekazał informację o podpisaniu umowy z oficjalnym Sponsorem Szkółki Żużlowej ŻKS Polonia Piła – Grupą LOTOS SA. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni sponsorom za tak znaczące wsparcie działalności naszej szkółki żużlowej – przekazał Andrzej Matkowski. – Rozmowy z Grupą LOTOS SA (obecnie PKN ORLEN SA) prowadzone były już od jakiegoś czasu i w końcu firma paliwowa zdecydowała się na objęcie swoim wsparciem właśnie szkółki żużlowej, co jest niezbyt częstą praktyką. Takie dofinansowanie pozwoliło nam na pokrycie kosztów zakupów motocykli i części zamiennych, a jest to prawdziwa „studnia bez dna” – wyjaśnił Kierownik ŻKS Polonia Piła.

Pamiętną datą dla pilskiej szkółki żużlowej jest 28 czerwca 2022 r. Tego dnia na torze w Bydgoszczy odbył się kolejny egzamin na licencję „Ż”, do którego ŻKS Polonia Piła zgłosiła dwóch adeptów. Część teoretyczna ponownie nie stanowiła dla nich problemu, a przez część praktyczną przebrnął pozytywnie jeden – Marcin Ogrodnik – i to on jako pierwszy uzyskał żużlową licencję w barwach ŻKS Polonia Piła. Drugi z podchodzących do egzaminu adeptów był bardzo blisko powodzenia i kolejny sezon powinien przynieść kolejną licencję dla wychowanka pilskiej szkółki żużlowej.

Kierownictwo pilskiej drużyny nie zamierzało dawać adeptowi zbyt dużo oddechu i 3 lipca zadebiutował w meczu ligowym w łotewskim Daugavpils, dorzucając do dorobku zespołu 1 punkt. Na początku sierpnia klub zorganizował otwarty nabór do szkółki, lecz tym razem na stadionie przy ulicy Bydgoskiej pojawiło się tylko kilku zainteresowanych. Treningi na torze prowadzone były do końca sierpnia 2022 r. W przerwie między sezonami nastąpiło zamieszanie związane z powstaniem nowego klubu w Pile. Wiemy jednak, że władze ŻKS Polonia Piła i nowego podmiotu – Pilskiego Klubu Sportowego „Polonia Piła sp. z o. o. – prowadzą rozmowy, mające na celu m. in. dalsze funkcjonowanie szkółki żużlowej, której działalność przyniosła już pierwsze pozytywne efekty.

(SE)
Foto: archiwum ŻKS Polonia Piła

szkolenie_mlodziezy_podstawa

szkolenie_mlodziezy_podstawa_02szkolenie_mlodziezy_podstawaszkolenie_mlodziezy_podstawa_02szkolenie_mlodziezy_podstawa_03 szkolenie_mlodziezy_podstawa_03 szkolenie_mlodziezy_podstawa_04 szkolenie_mlodziezy_podstawa_04 szkolenie_mlodziezy_podstawa_05