Szkolenie z ratownictwa lodowego

Okres zimowy wiąże się z wahaniami niskich temperatur. Mrozy i odwilże sprawiają, że lód, który pozostaje na jeziorach jest bardzo kruchy, a wejście na niego jest niebezpieczne.

W związku z tym w dniach 31.01 oraz 07-08.02.2023r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pile gościła uczestników „Szkolenia z ratownictwa wodnego na obszarach pokrytych lodem realizowanych przez KSRG w zakresie podstawowym”, którego organizatorem był Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. W szkoleniu udział wzięli strażacy z komend z Chodzieży, Międzychodu, Szamotuł, Trzcianki, Wągrowca i Złotowa.

Szkolenie miało na celu doskonalenie umiejętności poruszania się po lodzie, technik samoratowania oraz ewakuowania osób poszkodowanych na brzeg przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek.

Kilka cennych uwag, które mogą przydać się, w przypadku zauważenia załamania się lodu pod kimś lub wpadnięcia do wody:

1. Wołaj głośno o pomoc,

2. Staraj się uspokoić osobę w wodzie, a samemu nie szarpać (zagrożenie to szybka utrata ciepła poprzez ruch),

3. Jeśli osoba jest blisko brzegu, staraj się coś podać (gałąź, linę itp.), a jeśli jesteś samemu w wodzie – staraj się wydostać płasko na lód w kierunku, z którego przyszedłeś,

4. Jeśli nie możesz się wydostać na lód, staraj się załamywać brzegi lodu w kierunku, z którego przyszedłeś.

5. Po lodzie poruszaj się czołgając (istnieje duże ryzyko załamania się lodu w innej pozycji),
6. Po wyjściu z wody lub wydostaniu się na lód, znajdź jak najszybciej ciepłe schronienie i zawołaj pomoc.

Pamiętaj!

Straż Pożarna dysponuje specjalistycznym sprzętem do ratowania osób, pod którymi załamał się lód. Powiadom Nas jak najszybciej!

Opracowanie: mł.asp. Marcin Manthey, KP PSP Piła
Zdjęcia: ogn. Paweł Kłodziński, KP PSP Piła

szkolenie_z_ratownictwa

szkolenie_z_ratownictwa_02 szkolenie_z_ratownictwa_03 szkolenie_z_ratownictwa_04 szkolenie_z_ratownictwa_05 szkolenie_z_ratownictwa_06 szkolenie_z_ratownictwa_07