Szpilki zakładają tylko od święta – w Dniu Kobiet waleckie policjantki

Mundur to ich codzienny strój. Zdecydowały o tym, one same – policjantki. W Komendzie Powiatowej Policji w Wałczu obecnie służy 28 kobiet. Z okazji Dnia Kobiet policjantki składają życzenia wszystkim Paniom.

Pierwsze kobiety przyjęto do polskiej policji w 1925 roku, Służba żeńska zdecydowanie różniła się od męskiej, policjantki nie wykonywały tych samych obowiązków, co ich koledzy. Dość szybko praktyka wykazała, że policjantki sprawdzają się często lepiej niż ich koledzy w sytuacjach zatargów ulicznych, w pracy z nieletnimi czy w interwencjach dotyczących przemocy domowej i przestępstw na tle seksualnym. Jednak nie łatwo było kobietom wstąpić w szeregi tej formacji.

Kandydatkami mogły zostać jedynie panny lub bezdzietne wdowy w wieku od 25 do 45 lat, odznaczające się dobrym zdrowiem, przynajmniej 164 centymetrami wzrostu oraz krótkimi włosami. Ponadto musiały dostarczyć świadectwo moralności, opinię na swój temat wystawioną przez jedną z organizacji kobiecych oraz zapewnić, że przez 10 lat od przyjęcia do służby nie wyjdą za mąż.

Minione lata, pokazują nam, że rola kobiet w społeczeństwie uległa znacznym zmianom. Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.

Mimo, iż szpilki zakładają tylko od święta to podejmując decyzję o wstąpieniu do służby w Policji realizują swoje marzenia i wiedzą, że służba jest bardzo ciekawa i przynosi ogrom satysfakcji.

Wałeckie policjantki życzą wszystkim Paniom – nie tylko mundurowym spełnienia marzeń i samych najlepszych chwil, tak w życiu zawodowym jak i prywatnym.

KPP Wałcz

szpilki_zakladaja

szpilki_zakladaja_02 szpilki_zakladaja_03 szpilki_zakladaja_04 szpilki_zakladaja_05 szpilki_zakladaja_06 szpilki_zakladaja_07 szpilki_zakladaja_08 szpilki_zakladaja_09