Szpital Specjalistyczny w Pile zaprasza na bezpłatne badania

Szpital_Specjalistyczny_zaprasza

Rozmowa z Rafałem Szucą, dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Pile.

Panie dyrektorze, w Szpitalu realizowane są bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, sutka oraz płuc i oskrzeli w ramach programu, który realizuje Powiat Pilski pt. „Poprawa zdrowia publicznego i ograniczenie społecznych nierówności w zdrowiu na obszarze powiatu pilskiego – profilaktyka chorób nowotworowych”. Jak należy się zgłosić na badania?

– To jest bardzo proste, wystarczy wypełnić ankietę dotyczącą tego badania profilaktycznego, którym jesteśmy zainteresowani. Ankiety dostępne są w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, w Przychodniach Rejonowych, Ośrodkach Zdrowia na terenie powiatu pilskiego, urzędach miast i gmin, Starostwie Powiatowym oraz na stronie internetowej www.zdrowie.powiat.pila.pl i www.szpitalpila.pl. Ankiety odbierane są przez nas, więc osoba zainteresowana badaniami nie ponosi kosztu dostarczenia ich do Szpitala. Dodatkowo w Szpitalu studenci z PWSZ pomagają pacjentom wypełnić ankietę. Jeżeli jest coś, co budzi niepokój osób wypełniających ankietę, można telefonicznie uzyskać informacje dotyczące programu pod nr tel. 67 210 62 06. Każdą ankietę analizuje lekarz i dokonuje weryfikacji. Kontaktujemy się telefonicznie z każdym pacjentem i informujemy go czy został zakwalifikowany na badanie czy też nie. Stąd moja ogromna prośba do pacjentów o podawanie w ankietach właściwego numeru telefonu, to znacznie ułatwia kontakt i przyspiesza całą procedurę kwalifikacyjną.

Co dzieje się z pacjentem gdy został już zakwalifikowany na badanie?

– Taki pacjent zostaje poinformowany gdzie należy zgłosić się na badania. Każdy program profilaktyczny ma kilka etapów i przez cały ten czas sprawujemy opiekę nad pacjentem. Na badania laboratoryjne pacjent możne zgłosić się w dowolnym dla siebie terminie od poniedziałku do soboty. Również termin badania w pracowni endoskopii, USG lub KT ustala sam pacjent, na dogodny dla siebie termin. Po otrzymaniu wyników są one konsultowane z lekarzem internistą, a na późniejszym etapie z onkologiem.

Czy zdarza się, że pacjenci zakwalifikowani do badania, mając wyznaczony termin, nie zgłaszają się na nie?

– Tak niestety się zdarza. Szacujemy, że na dzień dzisiejszy ok. 15% pacjentów, mimo tego że spełniają określone kryteria i kwalifikują się do badania, nie przychodzą na nie. To spory problem.

Czy wynika z tego, że mieszkańcy obawiają się badań profilaktycznych?

– W pewnym sensie tak. Obawa przed badaniami wynika ze strachu, być może wstydu i braku wiedzy na ich temat. Boimy się badań, bo być może lekarz akurat „coś wykryje” i jest to bardzo złe podejście. Badań nie należy się obawiać! Są to rutynowe badania, które wykonuje doświadczony personel. Również nie należy się bać podania swoich danych osobowych. Ze swej strony mogę uspokoić, że dane te wykorzystywane są tylko i wyłącznie do badań profilaktycznych i nie są przekazywane innym instytucjom, obowiązuje nas ustawa o ochronie danych osobowych i tajemnica lekarska.

Czy w przypadku pozytywnych wyników pacjent może liczyć na Państwa opiekę i wsparcie?

– Oczywiście, jesteśmy przecież Szpitalem i nie zostawimy żadnego pacjenta bez pomocy. Lekarze podczas konsultacji dokładnie informują co należy dalej robić, do jakiej poradni specjalistycznej się zgłosić, jakie dodatkowe badania należy wykonać – nie objęte profilaktyką, a w szczególnych przypadkach kierują do leczenia szpitalnego.

Dlaczego warto skorzystać z tych badań?

– Program badań profilaktycznych realizowany przez Powiat Pilski w naszym Szpitalu odnosi się do trzech najczęściej występujących nowotworów. Dzięki tym badaniom można je wykryć we wczesnym okresie, kiedy pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, a każde wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szansę  na jego wyleczenie. Dodatkowo wszystkie badania w ramach programu są całkowicie bezpłatne, dlatego też serdecznie zapraszamy tych wszystkich, którzy jeszcze z nich nie skorzystali.

Dziękuję za rozmowę.

Agnieszka Matusiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *