Szydłowo w czołówce najbardziej gospodarnych i zamożnych gmin w Polsce

szydlowo_w_czolowce

Niedawno informowaliśmy Państwa o wynikach rankingu organizowanego przez Forum Ekonomiczne, na zlecenie którego naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie opracowali ,,Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce”.

Głównym przedmiotem opracowania była ocena skutecznego zarządzania finansami samorządowymi. Jak zapewniają autorzy, jest ono: ,,…kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi”.

Zestawienie dotyczy danych z 2019 r. i obejmuje pięć kategorii: gminy wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie, miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie.

W kategorii gmin wiejskich, która obejmowała 1546 samorządów, Gmina Szydłowo została sklasyfikowana na 140. miejscu w Polsce, 15. w Wielkopolsce oraz na 2. w subregionie pilskim.

Potwierdzeniem wysokiej pozycji ekonomicznej naszej gminy jest kolejny Ranking, w tym przypadku organizowany przez redakcję Pisma Samorządu Terytorialnego ,,WSPÓLNOTA”.  Tym razem sklasyfikowano gminy według poziomu zamożności. Brane były pod uwagę tylko dochody własne i subwencje.

Z dochodem 3.579,69 zł na mieszkańca zostaliśmy sklasyfikowani na 281. miejscu w Polsce w kategorii gmin wiejskich.

Uwzględniając dochody per capita (łac. na każdą głowę) pozostałych gmin naszego powiatu sklasyfikowanych w innych kategoriach, znaleźliśmy się na 1. miejscu. Za nami znalazła się m.in. Piła z dochodem na mieszkańca w wysokości 3.525,83 zł, Miasteczko Krajeńskie (3.502,63 zł), Białośliwie (3.332,49 zł), Ujście (3.201,24 zł), Wyrzysk (3.020,63 zł), Wysoka (2.996,62 zł) oraz Łobżenica (2.943,12 zł). Wyprzedziliśmy jeszcze wiele innych wielkopolskich miast i gmin.

Jest się czym pochwalić – zwłaszcza, że przed nami nadal wiele wyzwań i wydatków.

szydłowo.pl