Tablica ku pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego na pilskiej nekropolii

 

Na Cmentarzu Komunalnym w Pile odsłonięto tablicę Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej, znanej także jako „Cud nad Wisłą”. Pojawiła się ona na terenie nekropolii z inicjatywy uczniów Centrum Kształcenia Nauka. Podczas uroczystości odsłonięcia tablicy Zastępca Prezydenta Beata Dudzińska wraz z przewodniczącą Rady Miasta Maria Kubicą złożyły kwiaty, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy.

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. Bitwa Warszawska stworzyła Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej. Zwycięstwo nad Rosją Sowiecką, niezależnie od korzyści politycznych i terytorialnych, miało dla Polski ogromne znaczenie moralne. Było to pierwsze od zmierzchu I Rzeczypospolitej wielkie zwycięstwo odniesione samodzielnie przez Wojsko Polsko nad siłami zbrojnymi potężnego do niedawna zaborcy, który krwawo stłumił trzy powstania narodowe. Umożliwiło ono II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej niezależnej od interesów obcych mocarstw. Pozwoliło wychować młode pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.

Bitwa Warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Info: wojsko-polskie.pl, dzieje.pl

tablica_ku_pamieci1_01

tablica_ku_pamieci1_02