TAK dla Piła-Berlin

porzucek_baner

Głośno zapowiadane przez niektórych polityków PO bezpośrednie połączenie kolejowe z Berlinem objęło tylko jedną gminę północnej Wielkopolski. W ostatnim czasie rozpoczął kursowanie pociąg z Krzyża Wlkp. do stolicy Niemiec. Można by powiedzieć – nareszcie, bo przecież jeszcze w ubiegłym roku miało ruszyć połączenie, które obejmowałoby także Piłę i inne miasta aż do Torunia. Niestety fiasko rozmów i ustaleń poniosły władze województwa lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lokalni samorządowcy oraz przewoźnicy.

Przyznam, że z rozczarowaniem przyjąłem informację o tym, że nie będzie bezpośredniego połączenia z Piły, która jest przecież ważnym ośrodkiem w regionie. Pamiętam jak jeszcze w ubiegłym roku ze strony samorządów padały deklaracje gotowości finansowego uczestnictwa w planowanych połączeniach kolejowych Piła-Berlin. Pamiętam kiedy dyrektor spółki Arriva, opowiadał o tym przedsięwzięciu i przekonywał samorządowców.

Wobec tego, że Piła nie została objęta tym połączeniem, skierowałem do Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego pismo w tej sprawie. Oczywistym jest przecież, że uruchomienie bezpośrednich połączeń kolejowych miast północnej Wielkopolski ze stolicą Niemiec wpłynie na rozwój naszego regionu. Niemcy w dogodny sposób mieliby możliwość odwiedzenia tej części województwa, a więc można by spodziewać się wzmożonego ruchu turystycznego i biznesowego.

Nie można zapominać, że są mieszkańcy Piły i okolicznych miejscowości, którzy pracują w Niemczech i w samym Berlinie. Mieliby oni możliwość częściej i w sposób bardziej komfortowy odwiedzać rodziny pozostające w Polsce. Połączenia te, to także szansa dla naszych mieszkańców na jednodniowe wyjazdy do Niemiec. Stolica naszego zachodniego sąsiada byłaby atrakcyjnym miejscem do zwiedzania dla wycieczek szkolnych i grup młodzieżowych.

Mam świadomość, że zapewnienie funkcjonowania bezpośredniego połączenia kolejowego łączącego Piłę z Berlinem nie należy do bezpośrednich zadań zarządu Województwa Wielkopolskiego. Północna Wielkopolska to jednak ambitny region, który chce się rozwijać, dlatego takie połącznie powinno być realizowane. Na moje wsparcie w tej sprawie mogą liczyć władze Piły. Dotowanie przez ratusz, w różnej formie, strategicznych połączeń kolejowych ma moją aprobatę.

Wierzę, że się uda. Pamiętam przecież, że już mamy za sobą zwycięską batalię o inne połączenie kolejowe. Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu dla Województwa Wielkopolskiego zakładał przecież likwidację regionalnych połączeń kolejowych Piła-Krzyż. Wtedy działając wspólnie odnieśliśmy sukces, mam nadzieję, że teraz też tak będzie.

Marcin Porzucek, Poseł na Sejm RP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *