Taka okazja zdarza się raz na sto lat!

Na budynku Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. Niepodległości w Poznaniu została zaprezentowana siatka, przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Projekt ma zwrócić uwagę mieszkańców Poznania, a także odwiedzających stolicę Wielkopolski i Wielkopolski Urząd Wojewódzki gości na rok dwóch ważnych rocznic. Jest też zaproszeniem skierowanym przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna do wspólnego świętowania tego wyjątkowego momentu w polskiej historii.

Na froncie urzędu znalazły się dwie udostępnione przez Archiwum Państwowe w Poznaniu historyczne fotografie. Na jednej z nich, dokumentujący Powstanie Wielkopolskie Kazimierz Greger uwiecznił defiladę strzelców wielkopolskich na Ławicy. Uroczystość ta miała miejsce 3 maja 1919 roku i zorganizowana została z okazji Święta Konstytucji.

Drugie z prezentowanych we fragmencie zdjęć pokazuje przyjazd witanego tłumnie Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w grudniu 1918 roku. Oryginalna fotografia pochodzi ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu (sygn. Rkp. 2396). Znajduje się także w zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego (sygn.1-H-319-1).

Tomasz Stube
Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

taka_historia_zdarza00

taka_historia_zdarza05 taka_historia_zdarza01 taka_historia_zdarza02 taka_historia_zdarza03 taka_historia_zdarza04