Tanie Podlewanie

Z Marzeną Chwojnicką, kierownikiem Działu Obsługi Klienta Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Pile o wodomierzach ogrodowych rozmawia Marek Mostowski.

Zbliża się sezon wiosenno-letni, a wraz z nim częste wizyty w ogródkach… i podlewanie rosnących tam roślin. Nie jest tajemnicą, że istnieje sporo przydomowych ogródków, czy trawników, które należy podlewać. Jednak woda wykorzystana do tego celu nie jest odprowadzana do kanalizacji.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami (Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków) w rozliczeniu ścieków odprowadzonych z nieruchomości przyjmuje się, że ich ilość odpowiada ilości pobranej wody. Z praktyki wiadomo, że wiele nieruchomości posiada przydomowy ogród lub trawnik, które bez względu na ich charakter wymagają podlewania w okresie wegetacji roślin i część pobranej wody zostaje zużyta na ten cel. Pomimo, że zużyta do tego celu woda nie trafia do kanalizacji, jej odbiorca poniesie koszt odprowadzenia ścieków, równy ilości pobranej wody.

Czy istnieje sposób na uniknięcie płacenia rachunków za wodę, która nie trafia do kanalizacji ściekowej?

– Ustawa przewiduje rozwiązanie, które powinno zadowolić miłośników przydomowej zieleni. W celu uwzględnienia w rozliczeniu odprowadzonych ścieków ilości wody bezpowrotnie zużytej, czyli tej do podlewania ogrodu, można zainstalować wodomierz ogrodowy. Wodomierz ten odbiorca usług instaluje na własny koszt na instalacji wewnętrznej, zgodnie z warunkami określonymi przez Spółkę MWiK. Warunki dostępne są w Dziale Obsługi Klienta oraz na stronie internetowej www.mwik.pila.pl.

Gdy zdecydujemy się na zainstalowanie wodomierza ogrodowego, jak wyglądają dalsze procedury?

– Po zgłoszeniu przez odbiorcę faktu zamontowania takiego wodomierza, pracownicy Spółki MWiK sprawdzają zgodność z wcześniej określonymi warunkami i montują na wodomierzu plomby oraz moduł radiowy umożliwiający jego zdalny odczyt. Jest to istotne, ponieważ z chwilą przyjęcia w/w wodomierza jako podstawę rozliczenia wody bezpowrotnie zużytej, prawidłowe wystawienie faktury wymaga jednoczesnego odczytania wodomierza głównego i wodomierza ogrodowego.

Przez jaki okres ważna jest cecha legalizacyjna takiego wodomierza?

– Zgodnie z przepisami metrologicznymi każdy wodomierz posiada cechę legalizacyjną ważną przez okres 5 lat. Należy podkreślić, że za ważność cech legalizacyjnych odpowiada właściciel wodomierza i dlatego Spółka MWiK w odpowiednim czasie dokonuje wymiany wodomierza głównego, natomiast wymiana wodomierza ogrodowego stanowi obowiązek odbiorcy usług.

Co warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zamontowanie wodomierza ogrodowego?

– Przed podjęciem decyzji o montażu wodomierza ogrodowego warto zastanowić się, czy korzyści związane z pomiarem wody ogrodowej pokryją koszty montażu wodomierza oraz opłat abonamentowych z nim związanych w cyklu pięcioletnim.

Jeśli już odbiorca usług zdecyduje się na posiadanie takiego wodomierza musi pamiętać o jego wymianie po upływie okresu legalizacji, ponieważ wodomierz, który utracił ważność cech legalizacyjnych nie może stanowić podstawy rozliczeń.

Wodomierz można wymienić we własnym zakresie i zgłosić gotowość odbioru w Dziale Obsługi Klienta MWiK lub zlecić odpłatną wymianę Spółce MWiK. Koszt usługi świadczonej w tym zakresie przez MWiK uzależniony jest od średnicy wodomierza, a jego wysokość można sprawdzić w cenniku na stronie internetowej Spółki www.mwik.pila.pl.

Dziękuję za rozmowę

mwik1

mwik3 mwik2