Teatr Tańca BALANS – taneczna jesień życia

A było to tak. Dziesięć  pań, którym energia i temperament nie pozwoliły na bezczynną emeryturę, skupiło się wokół instruktorki Danuty Kujawińskiej choreografa, reżysera i razem z nią stworzyło Teatr Tańca „Balans”.

Zadziało się to dwa lata temu w Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Pile, przy ul. Boh. Stalingradu 23, tj. od dnia 1 kwietnia 2014 roku, i trwa do dzisiaj. Panie tanecznym krokiem zdobywają coraz większą sławę i laury. Uświetniają swoimi występami okolicznościowe uroczystości organizowane w CAOS i N, np. z okazji Dnia Matki, Dnia Kobiet, Dnia dziecka, Święta wiosny czy innych spotkań organizowanych przez grupy literackie lub podczas wizyt zaprzyjaźnionych delegacji. Inspiracją Teatru „ Balans” jest Isadora Duncan, tancerka amerykańska znana Państwu. Panie balansują pomiędzy baletem, sztuką a teatrem. Pomiędzy muzyką klasyczną a współczesną, nawet hip- hopem. Pomiędzy zróżnicowaną wiekowo publicznością – od juniora do seniora.

Wspaniała taneczna jedenastka spotyka się regularnie na próbach, ćwicząc co rusz to nowe układy. Idą z rozpędem.

W swoim krótkim dorobku artystycznym mają: „ Zorbę”, „Pozytywkę”, „Rzeźby”,  „Światło”, „W podróży do Irlandii”, „Pan Pani”, „Naprawdę jaka jesteś”, „Passo doble”, „Bal manekinów”, „Corrida”, „Matka, mateczka, mamusia”, „Ukłon meduzy”, „Dyskoteka”, „Anioł miłości”,  „Piękna i bestia”, czy wreszcie „ Uwaga kobieta Szpieg” – spektakl taneczny,  fabularyzowany, który przyniósł im nagrodę i do którego piękny plakat namalowała Pani Danuta Kujawińska.

Z wielkim aplauzem Teatr tańca „ Balans” został przyjęty przez pilskich przedszkolaków oraz osoby niepełnosprawne uczestniczące w warsztatach terapii zajęciowych w CAOSiN, spektaklem pod tytułem „Wioska Krasnoludków”.

Pewnego razu Pani Danuta Kujawińska z okazji Dnia Dziecka napisała bajkę dla Teatru „Balans”, pod tytułem „Samotny krasnoludek Papcio”. Panie wystawiły ją przedszkolakom z „ Ósemki”, które były zachwycone. Natomiast artystki bardzo dumne… i tak się zaczęło…

Ze swoją sztuką zaczęły odwiedzać kolejne przedszkola z nowymi bajkami, tj. „Małe drzewko a tak wielkie”, „Słowo się rzekło” ,” Biały łabędź”, czy improwizacją muzyczną „Pozytywka”, napisaną na ten cel przez Panią Danutę Kujawińską.

– Taniec nas odmładza, dodaje energii, no i leczy skołatane dusze – twierdzą artystki z „Balansu” i potrafi zdziałać cuda. Charytatywnie również. Niedawno z wioską krasnoludków „Balans” kwestował na rzecz chorego Igora z Białośliwia. Paniom w kostiumach z bajki nikt nie odmówił datków.

W uznaniu za profesjonalizm, twórcze zaangażowanie oraz kunszt sceniczny Teatr tańca „Balans” na II Wielkopolskim Przeglądzie Seniorskich Artystycznych Spotkań w Pile SAS 2015 otrzymał nagrodę GRAND PRIX. Na przełomie maja i czerwca tego roku w Kleczewie koło Konina odbyły się wojewódzkie eliminacje do Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 17 w Bydgoszczy. Celem przeglądu było zaprezentowanie dorobku artystycznego zespołów i solistów działających w klubach seniora, placówkach kulturalnych, stworzenie możliwości konfrontacji twórczości artystycznej, pielęgnowanie tradycji ludowych i działalności zespołów artystycznych, oddziaływanie na szersze kręgi społeczne, poprzez upowszechnianie właściwych wzorców spędzania wolnego czasu.

Zespoły i soliści prezentowali swoje umiejętności w następujących kategoriach: wokalnej, instrumentalnej, chóralnej, kabaretowej, teatrów dramatycznych i obrzędowych, teatru tańca, poezji śpiewanej oraz zespołów tanecznych. Jury (prof. Wenancjusz Kurzawa – przewodniczący, profesor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy; Czesław Fiałkowski – muzyk z Konina, dyrygent; Krystian Weber – instruktor ds. muzyki i folkloru CKiS w Koninie) po obejrzeniu 42 prezentacji zakwalifikowało do występu w Bydgoszczy między innymi: Teatr Tańca „Balans” (przy piętnastu nominacjach).Wszyscy wykonawcy walczyć będą w Bydgoszczy o główną nagrodę Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego.

Panie z Teatru tańca „Balans” gościły w telewizji śniadaniowej w Warszawie, w porannym magazynie dwójki Pani Marioli Bojarskiej Ferenc pt. „Pytanie na śniadanie”.

SZCZEGÓLNE PODZIĘKOWANIE DLA PANI DANUTY KUJAWIŃSKIEJ INSTRUKTORA, CHOREOGRAFA, REŻYSERA, AUTORA I MALARZA. BRAWO DANUSIA!!!!

H.L.

SONY DSC

SONY DSC SONY DSC teatr_tanca_balans02 SONY DSC SONY DSC SONY DSC teatr_tanca_balans06 teatr_tanca_balans07 teatr_tanca_balans08

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *