Teatry Światła w Pile

teatry_swiatla_w_pile16

Pokazy światła i cienia, świetlny pokaz mody, Transe Express – Francuski Teatr Światła w spektaklu pt. Maudits sonnants – przeklęci dzwonnicy, barokowe, podniebne widowisko na świeżym powietrzu, łączące różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr, taniec. Tak będzie wyglądał Festiwal Teatrów światła w Pile, który odbędzie się 27 września na Bulwarach Chatellerault i Placu Staszica. O wielkim wyzwaniu organizacyjnym, logistycznym, jakim jest to wydarzenie mówili na konferencji prasowej Piotr Głowski, prezydent Piły, Stanisław Dąbek, dyrektor RCK i Dariusz Kubicki, dyrektor MOSiR.

– To święto teatru rozciągamy na jesień. Myślę, że będzie to piękny zwyczaj powracania do przestrzeni miasta. Ten teatr będzie funkcjonował, będzie żył nie tylko w budynku Teatru Miejskiego. Warto wspomnieć, że Teatr Transe Express, który ma bogatą tradycję, bo istnieje od 1982 roku wystąpił w Polsce tylko trzykrotnie. Mam nadzieję, że czwarta wizyta ich w Polsce będzie dla nich udana, a dla naszych mieszkańców będzie to bardzo widowiskowe, niezapomniane przedstawienie – mówi Stanisław Dąbek, dyrektor RCK w Pile.

Festiwal rozpoczną już od godziny 20.00 wieczorne spektakle, specjalne i wyjątkowe instalacje, które powstaną z nieuchwytnego światła, zabiorą publiczność w niesamowitą podróż po nieznanych światach i niesamowitych krajobrazach. Wszystko za sprawą artystów światła, dzięki którym miasto stanie się kanwą dla kalejdoskopowo zmieniających się świateł umieszczonych na Bulwarach Chatellerault. Publiczność obejrzy prezentacje Teatru cieni, występy parateatralne. Będzie również pokaz mody przygotowany przez Koło Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej „Illumination”, pod kierunkiem  dr. inż. arch. Hanny Michalak.

Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie występ gościa specjalnego, francuskiego teatru uznawanego za pionierów teatrów ulicznych Transe Express na placu Staszica. Artyści o godzinie 21.30 pokażą podniebny spektakl, łączący różne dziedziny sztuki: muzykę, teatr, taniec. Na pl. Staszica stanie olbrzymia konstrukcja, manipulowana przez żurawia teleskopowego. W wyniki ruchu zawieszonych na niej muzyków, metalowa konstrukcja będzie się zmieniać, ewoluować. Scenografię spektaklu będą tworzyć wielkie barokowe dzwony, których dźwięki przywołują wspomnienie dziecięcej pozytywki. Przestrzeń części miasta zostanie tak zaaranżowana, aby przenieść publiczność w magiczny, bajkowy świat.

Maudits Sonnants – Cie Transe Express https://www.youtube.com/watch?v=EzekH09H4ik

(SE)

 

teatry_swiatla_w_pile15 teatry_swiatla_w_pile14 teatry_swiatla_w_pile13 teatry_swiatla_w_pile12 teatry_swiatla_w_pile11  teatry_swiatla_w_pile10