Technicznie, policyjnie, specjalistycznie!
Tak, w wielkim skrócie, podsumować można 7. PIKNIK TECHNICZNY, który zorganizowały Katedry: Budownictwa, Elektrotechniki, Inżynierii Mechanicznej i Transportu Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile.
Piknik Techniczny to przede wszystkim odkrywane świata nauk ścisłych, ale w tym roku, to wielkie przedsięwzięcie nabrało nieco innego wymiaru. Powodem tego była Komenda Powiatowa Policji w Pile, która włączyła się w organizację Pikniku. Wydarzenie, które otworzył Rektor Uczelni – dr hab. Donat Mierzejewski, prof. PUSS, rozpoczęło się konferencją „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”, prowadzoną przez Komendanta Powiatowego Policji – insp. Sebastiana Cichockiego i nadkom. Tomasz Wojciechowskiego – Naczelnika Wydziału Prewencji. Po teorii przyszedł czas na praktykę – symulator dachowania zrobił ogromne wrażenie na tych, którzy na własnej skórze przekonali się, czym może skończyć się wypadek drogowy.
To był dopiero początek atrakcji, ponieważ na blisko 400-osobową publiczność – uczniów i nauczycieli szkół średnich, czekały pokazy, eksperymenty i konkursy, ukazujące fascynujący świat nauk ścisłych. Była więc: geodezja na wesoło, numeryczny inżynier, zagadnienia dotyczące problemów z energią i odnawialnymi źródłami energii. Było mowa o historii wzorca masy, o budowie drona, o wykorzystywaniu endoskopu w badaniach silników, o tachografach cyfrowych. Nie zbrakło także „chemicznego party”.
Od kilku lat, ważnym elementem Pikniku Technicznego, są także prezentacje specjalistycznych firm, współpracujących z Uczelnią m.in. w ramach studiów dualnych. Uczniowie dowiedzieli się, jak działa samochód hybrydowy (Toyota) i czym jest gospodarka o obiegu zamkniętym (GWDA). Mogli zobaczyć także pokazy m.in. od studenta do inżyniera (Signify); automatycznego systemu do skanowania 3D (Lenso), Robotic Process Automation (Quad IT Global Solutions), technologie wykorzystywane w autobusach hybrydowych (MZK) oraz nowoczesne rozwiązania stosowane w meblarstwie (Hjort Knudsen).
Wykładowcy i studenci kierunków inżynierskich PUSS w Pile oraz współorganizatorzy Pikniku, kolejny raz udowodnili, że świat nauk ścisłych jest fascynujący i że jego odkrywanie jest niekończącą się ciekawą przygodą!
Aleksandra Fabiszak
Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile