TÊTE − À – TÊTE… z Jagodzińskim i Stroblem
W sobotę, 5 sierpnia 2017 roku o godz. 20.00, w ramach cykl „Lato w Muzeum”, w Ogrodzie przy Muzeum S. Staszica w Pile, ul. Browarna 18 rozpocznie się koncert TÊTE − À – TÊTE, w wykonaniu Andrzeja Jagodzińskiego – akordeon i Janusza Strobla – gitara. Wstęp wolny. W razie niepogody – Sala Miejska, Inwest-Park, Piła, ul. Dąbrowskiego 8.
TÊTE – À – TÊTE
Janusz Strobel i Andrzej Jagodziński to wybitni polscy muzycy jazzowi, artyści światowego formatu, którzy twarzą w twarz spotkali się przy nagraniu nowej płyty. Jej premiera miała miejsce w maju w Teatrze Roma i została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez krytyków i słuchaczy. Koncert promujący album to muzyczne posumowanie ich ponad trzydziestoletniej przyjaźni. Oryginalne środki ekspresji i nieoczywiste połączenia stylistyczne to wyznacznik ich muzyki. Wyjątkowość projektu polega na połączeniu brzmienia gitary klasycznej (Janusz Strobel) z akordeonem (Andrzej Jagodziński) w jazzowym repertuarze autorskich kompozycji obu artystów. Swing, bossa novy, klimatyczne ballady i energetyczne samby – mówiąc krótko: fascynujące spotkanie tête-à-tête.
Andrzej Jagodziński – pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975-1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to – jako pianista – otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Od tego momentu związał się całkowicie z jazzem i fortepianem, a w ostatnich latach również akordeonem. Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi, m.in. Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, „Czwartet” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie, biorąc udział między innymi w Jazz YAtra-Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz In Europe-Paris, Skane Festivalen In Malmo, Edinburgh Art. Festiwal, Ankara Music Festiwal i wielu innych.
W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem: Andrzej Jagodziński Trio. W 1994 roku ukazała się płyta Tria – Chopin, która uznana została przez czytelników „Jazz Forum” za płytę roku 1994. Album ten wyróżniony został również nagrodą Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk ’94” oraz laurem „Melomani ’94” – nagrodą łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz ’94 za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”. W ostatnich latach koncertuje i nagrywa z wieloma muzykami, m.in. z Givannim Mirabassi, z którym nagrał płytę.
W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.
Janusz Strobel – jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. W 1970 r. wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych ALBER–STROBEL. Wkrótce został laureatem festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Na początku lat 90. założył zespół JANUSZ STROBEL TRIO, którego płyta w 1993 uzyskała tytuł „Albumu Roku”. W 1999 skomponował muzykę do polskich i rosyjskich wierszy mówionych przez A. Romantowską i K. Kolbergera, wydaną na płycie Strofy dla Ciebie. Kolejny album to Wielka Pani – poezja Karola Wojtyły interpretowana przez K. Kolbergera, J. Szczepkowską i J. Trelę. Stworzył także muzykę do spektakli: Dwoje na jednośladzie, Ławeczka, Kartki z podróży, Miłość, Pan Cogito.
W 2005 powstała płyta Wierny sobie, a w 2013 dwupłytowy album Anny Stankiewicz Strobel-Kofta-Wołek, zawierający wybrane piosenki kompozytora. Rok 2016 przynosi kolejną płytę Ślad, 2017 płytę duetu Jagodziński/Strobel Tête-à-tête.
Jako aranżer stworzył płyty takim artystom jak Jacek Kaczmarski (płyta Między nami), Anna Serafińska, Hanna Banaszak, Elżbieta Adamiak, Aneta Łastik, Łucja Prus, Irena Santor, Ewa Bem, Edyta Geppert i inni.
Działalność kompozytorska Janusza Strobla poza muzyką dla potrzeb filmu, teatru czy piosenek do tekstów Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego, obejmuje głównie tworzenie muzyki na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
W roku 2005 odznaczony przez Ministerstwo Kultury medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, zaś w 2010 Rada Miasta Stołecznego Warszawy w uznaniu zasług dla Stolicy przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013 za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAIKS.
W.B.